اختلالات روانی فراوانی بین عموم مردم جامعه شایع است که بسیاری دانش کافی در خصوص آن ندارند. اختلالات اضطرابی از  جمله این اختلالات است که در آن فرد بدون وجود دلیل مشخصی از استرس و ترس دائمی در عذاب است. استرس و ترس از جمله احساسات طبیعی و متداول انسان ها است به همین دلیل ایجاد تمایز بین اختلالات اضطرابی و اضطراب های موقتی کار مشکلی است

اختلالات روانی فراوانی بین عموم مردم جامعه شایع است که بسیاری دانش کافی در خصوص آن ندارند. اختلالات اضطرابی از  جمله این اختلالات است که در آن فرد بدون وجود دلیل مشخصی از استرس و ترس دائمی در عذاب است. استرس و ترس از جمله احساسات طبیعی و متداول انسان ها است به همین دلیل ایجاد تمایز بین اختلالات اضطرابی و اضطراب های موقتی کار مشکلی است. با توجه به اهمیت این موضوع، این مقاله بررسی این اختلال اختصاص یافته است.

اختلالات اضطرابی چیست

اختلالات اضطرابی شامل مجموعه ای از اختلالات مانند اختلال اضطراب فراگیر، اختلال وسواس جبری، فوبیا اجتماعی، اضطراب پس از سانحه و … می شود که فصل مشترک همه ی آنها احساس دائمی استرس است. زمانی این اختلال می تواند نگران کننده باشد که شدت استرس مانع از انجام کارهای روزانه شود. با توجه به اینکه اضطراب فراگیر و اضطراب پس از سانحه در بین عموم مردم شیوع بیشتری دارد این مقاله در ادامه به بررسی این دو نوع اختلال پرداخته است.

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر

یک نمونه از اختلالات اضطرابی، اختلال اضطراب فراگیر است. این بیماری در بین زنان شیوع بیشتری دارد و اصولا از نظر زمانی در سنین نوجوانی خود را نشان می دهد. البته این اختلال می تواند در کودکی و یا بزرگسالی نیز نمود پیدا کند. افراد مبتلا به این بیماری بدون دلیل برای خود دغدغه های ذهنی ایجاد می کنند. طبق این دغدغه ها  برای آنها یا عزیزانشان اتفاق بدی در راه است. به همین دلیل آنها نمی توانند به درستی نگرانی خود را مدیریت کنند.

اختلال اضطراب پس از سانحه

رخ دادن هر سانحه دلخراش و ناراحت کننده ای می تواند تمام روح و جسم انسان ها را درگیر کند. عبور از تجربیات تلخ زندگی امری دشوار است که کمتری کسی از پس آن به خوبی بر می آید. در بسیاری از مواقع بعد از گذر از اتفاقی تلخ، فرد دچار اختلال اضطراب پس از حادثه می شود. این اختلال اضطرابی خود را با علائم زیر نشان می دهد:

  • یادآوری و نشخوار فکری حادثه رخ داده
  • عدم توانایی یادآوری خاطره و صحبت کردن در مورد آن
  • غلبه احساسات منفی مانند انتظار تکرار آن رویداد و …

افرادی که نتوانسته اند با چالش حاصل از حادثه به خوبی مواجه شوند به این اختلال دچار می شوند. بدون شک وجود اضطراب و نگرانی دائمی زندگی انسان را با بحران های شدیدی مواجه می کند. از طرف دیگر یکی از عوامل از کارافتادگی انسان ها ترس از آینده و پیش بینی اتفاق های نیفتاده است. تمامی موارد ذکر شده گویای این امر است برای غلبه به  اختلالات اضطرابی مراجعه به پزشکی حاذقی همچون دکتر مینا عسکری زاده الزامی است.

انواع اختلال اضطرابی

اختلالات اضطرابی نوعی بیماری روانی هستند که در انواع مختلف به سراغ افراد می‌آیند. این اختلالات از نظر اصول شناختی و جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از انواع این اختلالات عبارتند از:

اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی یکی از انواع اختلالات ذهنی به شمار می‌رود که می‌تواند در بزرگسالان و کودکان بروز یابد. این اختلال در اکثر اوقات کودکان خردسال کوچک را به خود دچار می‌کند و در زندگی آن‌ها تأثیرات منفی می‌گذارد.  این اختلال اضطرابی خود را با علائمی مانند وابستگی شدید به والدین، عدم قبول تنهایی، سردرد و استفراغ  نشان می‌دهد.

اختلال اضطراب جدایی اگر در زمان طولانی درمان نشود، سبب به وجود آمدن مشکلاتی در سیستم عصبی افراد می‌گردد که در نتیجه به جسم او نیز آسیب می‌رسانند.

اختلال اضطرابی ترس

گاهی اوقات ممکن است فوبیاهای انسان در زندگی سبب بروز اختلالات اضطرابی در افراد شود.  فوبیا نوعی ترس شدید و غیر منطقی از یک موضوع می‌باشد که می‌تواند آثار مخربی را بر زندگی افراد بگذارد. اختلال اضطرابی اب انواع ترس‌های خاص و عام به وجود می‌آید.

ترس‌های عام شامل ترس از شلوغی، ترس از استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی مانند اتوبوس، هواپیما و قطار، قرارگرفتن در محیط‌های کوچک و بسته مانند آسانسور و ترس از خروج از خانه می‌شود. ترس‌های خاص نیز شامل ترس از حیوانات، ترس از ارتفاع، ترس از صداهای عجیب و … می‌شود.

راه‌های درمانی اختلال اضطرابی

راه‌های درمانی اختلال اضطرابی

روانشناسان برای درمان اختلال اضطرابی که یک اختلال مخرب در افراد به شمار می‌رود، راه‌هایی را ارائه کرده‌اند. این راه‌ها گاهی اوقات برای یک اختلال خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و گاهی اوقات نیز می‌توانند برای عموم اختلالات استفاده شوند.

  • رفتار درمانی شناختی: در روش رفتار درمانی بیماران مبتلا به اختلال اضطراب با استفاده از یادگیری مهارت‌های مربوط به درمان بیماری خود، می‌توانند عملکرد سیستم عصبی بدن خود را بهبود دهند. این روش برای کسانی که دچار اختلال اضطرابی هراس از اجتماع هستند کاربزد فراوانی دارد زیرا می‌توان افکار نادرست و غیرکارآمد افراد را با استفاده از رفتارهای مختلف مثبت درمان کرد.
  • دارو درمانی: یکی دیگر از روش‌های درمان اختلال اضطرابی می‌تواند دارو درمانی باشد. در عین روش بیمار به پزشک مراجعه کرده و نحت نظر او از داروهای مؤثر در این زمین استفاده می‌کند. البته داروها به طور کامل نمی‌توانند اختلالات اضطرابی را درمان کنند. به همین علت بیمار باید رفتار درمانی را با دارو درمانی ترکیب کرده و بیماری خود را بهبود دهد.

سخن پایانی

امروزه افراد زیادی در سطح جهان وجود دارند که از اختلالات اضطرابی موجود رنج می‌برند. اختلال اضطرابی نوعی از اختلالات دستگاه عصبی انسان به شمار می‌رود که در آن فرد دچار استرس و اضطراب در زمینه‌هایی مانند حضور در اجتماع و فوبیای شخصی و اجتماعی می‌شود.

برای درمان این اختلالات دو راه وجود دارد که می‌تواند در بهبود بیماری افراد کمک شایانی کند.

یکی از این راه‌های درمان رفتار درمانی است که در آن به افراد بیمار مهارت‌های مقابله با این اختلالات آموزش داده می‌شود.

راه درمان بعدی دارو درمانی است. این روش به تنهایی نمی‌تواند تمام اختلالات اضطرابی را از بین ببرد و باید به کمک رفتار درمانی، بیماری عصبی افراد را بهبود دهد.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp