اختلالات جنسی با یکسری تغییرات روحی و جسمی در حین برانگیختگی جنسی، عدم مشارکت و همراهی با شریک جنسی همراه است که نسبت به تحریکات جنسی واکنش نشان نمی دهد. افراد زیادی در طی زندگی با اختلالات جنسی مواجه می شوند که این اختلالات سبب می شود فرد احساس درماندگی و یا حتی احساس ترس و شرمندگی داشته باشد.

اختلالات جنسی در زندگی زناشویی

عزت نفس پایین نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات جنسی شود.

 افراد زیادی در طی زندگی با اختلالات جنسی مواجه می شوند که این اختلالات سبب می شود فرد احساس درماندگی و یا حتی احساس ترس و شرمندگی داشته باشد. عوامل مختلفی می تواند سبب ایجاد اختلالات جنسی شود. یکی از مهمترین دلایل بروز این مشکلات این است که فرد با توجه به شرایط زندگی پر استرسی که تجربه می کند علاقه ای به برقراری رابطه جنسی ندارد و از نزدیکی به فرد دیگر احساس بدی به او دست می دهد. در خیلی از مواد این مشکلات به طور کوتاه مدت رخ می دهد و بعد از برطرف شدن مشکلات، از نظر میل جنسی فرد به حالت عادی بر می گردد، اما گاها دیده می شود که این مشکل پیچیده و ریشه دار می شود و مشکلات زیادی را به دنبال خود ایجاد می کند.

اختلالات جنسی با یکسری تغییرات روحی و جسمی در حین برانگیختگی جنسی، عدم مشارکت و همراهی با شریک جنسی همراه است که نسبت به تحریکات جنسی واکنش نشان نمی دهد.

عوامل موثر در بروز اختلالات جنسی

از جمله عوامل موثر بر بروز اختلالات جنسی می تواند به عوامل جسمی، روانی، موقعیتی و عاطفی اشاره کرد. از عوامل جسمی موثر بر بروز این مشکلات می توان به وجود بیماری هایی چون دیابت، بیماری قلبی، معلولیت و اعتیاد به مشروبات الکلی اشاره کرد. از عوامل روانشناختی می توان به اضطراب و افسردگی های روزمره اشاره کرد.

از عوامل عاطفی موثر بر این مشکلات می توان به احساس خیانت و عدم اعتماد به شریک جنسی اشاره کرد. عزت نفس پایین نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات جنسی شود.

از عوامل موقعیتی نیز می توان به اضافه شدن یک فرزند جدید به زندگی، تغییر شغل و تغییر محل زندگی اشاره کرد که همه این موارد سبب ایجاد تغییر در شرایط زندگی می شود

جهت دریافت مشاوره با خانم دکتر مینا عسکری زاده از طریق راههای ارتباطی در سایت اقدام کنید .

آشنایی با انواع اختلالات جنسی

  • اختلال در میل جنسی

لازمه ی برقراری رابطه جنسی وجود اشتیاق و علاقه است. اما در برخی از زوج ها این میل کاهش می یابد و منجر به بی میلی جنسی می شود. این امر برای تخیلات جنسی نیز قابل بسط است. اختلال در برقراری رابطه جنسی گاهی خود را با تنفر از رابطه نشان می دهد. علت به وجود آمدن اختلال در میل جنسی به مشکلات هورمونی و یا فکری برمی گردد.

  • انواع اختلالات جنسی

 

  • ناتوانی جنسی

یکی دیگر از اختلالات جنسی شایع در بین مردان ناتوانی جنسی است. در این اختلال روند نعوظ (سفت شدن آلت) به درستی صورت نمی گیرد. این بدان معنا است که گاهی اوقات نعوظ صورت نمی گیرد و یا اگر بگیرد به صورت کامل نیست. ناتوانی جنسی می تواند ریشه در مشکلات فکری مانند استرس، احساس گناه، تجربه زود انزالی، خشم (نسبت به شریک جنسی) و … داشته باشد. در برخی از مواقع حتی ممکن است این موضوع نشان دهنده تمایلات همجنس گرایانه باشد.

  • اختلال در تحریک جنسی

این شکل از اختلال جنسی در بین مردان و زنان مشترک است. علت این مشکل می تواند به عوامل بیولوژیکی و روحی برگردد. به طور مثال زنان و یا مردانی که حجم استرس بالایی را تجربه می کنند و یا علاقه ای به شریک جنسی خود ندارند، تحریک پذیری پایین تری دارند.

  • اختلالات ارگاسم

رابطه جنسی زمانی می تواند خوشایند و جذاب باشد که زن و مرد به ارگاسم برسند. یکی از اختلالات جنسی شایع در بین زنان و مردان، اختلال در ارگاسم است. حدود یک چهارم از زنان، در رابطه جنسی خود نمی توانند به ارگاسم رسیدن را تجربه کنند. علت این موضوع می تواند به استرس فراوان و دیدگاه منفی نسبت به لذت بردن از رابطه جنسی برگردد. اما علت اختلالات ارگاسم در مردان می تواند علاوه بر ریشه روانی، به اثر سوء مصرف دارو نیز  برگردد.

  • انزال زودرس (زود انزالی)

زود انزالی نوع دیگری از اختلالات جنسی شایع در بین مردان است. این اختلال خود را با ارگاسم زودرس نشان می دهد. زودانزالی می تواند یک مشکل موقتی و یا دائمی باشد که پزشک با توجه به شرایط بیمار آن را تشخیص می دهد. علت زود انزالی نیز می تواند به مشکلات جسمی و یا روحی مرتبط باشد به طور مثال استرس، خشم، عدم اعتماد بنفس و … می تواند منجر به زود انزالی شود.

  • دیر انزالی جنسی

دیر انزالی به معنای عدم تجربه انزال و یا به انزال رسیدن با تاخیر است. اگرچه بسیاری گمان می کنند داشتن رابطه طولانی مدت حسن به حساب می آید اما این اختلال در طولانی مدت مشکلاتی را برای دو طرف رابطه به وجود می آورد. علت دیر انزالی می تواند به مشکلات هورمونی و پزشکی برگردد اما شرایط روانی نیز بر آن بی تاثیر نیست.

اختلالات جنسی

  • اختلال جنسی دردناک

اختلال جنسی دردناک یکی از بیماری های شایع در بین زنان است که خود را با احساس درد در هنگام رابطه جنسی نشان می دهد. این درد ممکن است در هنگام دخول و یا در حین حرکت آلت مرد ایجاد شود.

  • اختلال واژینیسموس

یکی دیگر از اختلالات شایع در بین زنان، اختلال واژینیسموس است. در این اختلال واژن زن به صورت غیر ارادی قبل از برقراری رابطه جنسی منقبض می شود. این موضوع برقراری رابطه جنسی را غیر ممکن می کند.

همانگونه که گفته شد بسیاری از اختلالات جنسی ریشه در مشکلات فکری و روانی دارد به همین دلیل روند درمان آنها علاوه بر درمان پزشکی نیازمند درمان روانی است.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp