افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال نظام فکری منطقی و درستی ندارند. آنها از باورها و عقایدی پیروی می کنند که حاصل برداشت ها و نتیجه گیری های اشتباه و به دور از حقیقت است. در واقع می توان گفت افراد مبتلا به این اختلال به شبه توهم و هذیان گویی دچار هستند.

در تمامی ملت ها برخی باورها تحت عنوان خرافات مرسوم است اما اگر فردی بیش از اندازه به عقاید و باورهایی که پشتوانه علمی و منطقی ندارد، اعتقاد داشته باشد می توان مدعی شد که به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال مبتلا است. این اختلال یکی از انواع اختلالات شخصیتی است که دانش کمی در خصوص آن وجود دارد به همین دلیل این مقاله به معرفی و بررسی آن پرداخته است.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

شخصیت اسکیزوتایپال چیست؟

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال نظام فکری منطقی و درستی ندارند. آنها از باورها و عقایدی پیروی می کنند که حاصل برداشت ها و نتیجه گیری های اشتباه و به دور از حقیقت است. در واقع می توان گفت افراد مبتلا به این اختلال به شبه توهم و هذیان گویی دچار هستند. این افراد بیش از اندازه به باورهای شخصی و یا باروهای برگرفته از خرافات تکیه می کنند به همین دلیل در روابط اجتماعی خود همواره با مشکل مواجه می شوند زیرا نمی توانند تمایزی بین حقیقت و توهم شخصی خود ایجاد کنند. نمود بیرونی شخصیت اسکیزوتایپال را می توان در زنانی که به جای حل مشکلات به دنبال جادو می روند و یا مردانی که در گروه هایی همچون داعش حضور پیدا می کنند، یافت.

علائم شخصیت اسکیزوتایپال

عدم دانش کافی می تواند منجر به رشد بعضی از خرافات در سطح جامعه شود بنابراین نمی توان گفت هر کس که خرافاتی را پذیرفته به این اختلال دچار شده است.  اما اگر فردی دارای یکی از ویژگی های زیر باشد می توان مدعی شد که دارای شخصیت اسکیزوتایپال است:

  • دارای تفکرات مبهم در خصوص تمامی مسائل
  • اعتقاد بیش از اندازه به عوامل غیر طبیعی و خرافی همچون حس ششم، جادو و …
  • تمایل به ایجاد ظاهر متفاوت و عجیب
  • اختلالات خلقی
  • روان پریشی
  • روابط اجتماعی محدود
  • شک دائمی به اطرافیان

شخصیت اسکیزوتایپال

این بیماری نیز می تواند ریشه در عوامل وراثتی داشته باشد. همچنین شرایط محیطی و تربیت خانوادگی در بارور کردن این تفکرات اشتباه موثر است. در نهایت باید گفت  افرادی که دارای شخصیت اسکیزوتایپال هستند آنقدر به باورهای خود ایمان دارند که به راحتی می توانند مورد سوء استفاده افراد دیگر قرار گیرند. این بیماری که بیشتر در بزرگسالی نمود پیدا می کند نیازمند بررسی های دقیق و حتی درمان دارویی است به همین دلیل تشخیص و درمان به موقع آن می تواند از بروز عواقب جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آورد. با توجه به اهمیت این اختلال لازم است در جهت کنترل و درمان آن، مراجعه به پزشک صاحب نام و حاذقی همچون دکتر مینا عسکری زاده در اولویت هر امری قرار گیرد.

راه تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

تنها راهی که می‌توان این اختلال شخصیتی را تشخیص داد مراجعه به روانشناس و یا روانپزشک است. زیرا افراد عادی و دیگر پزشکان آموزش های لازم را برای تشخیص این نوع بیماری ندیده‌اند. همچنین هیچ گونه تست ژنتیکی و آزمایشی برای تشخیص و درمان این اختلال شخصیتی وجود ندارد.

افراد معمولا برای درمان این اختلال به پزشک مربوطه مراجعه نمی‌کنند بلکه آن ها برای درمان مشکلاتی که این اختلال در زندگی آن ها به وجود آورده است، و زندگی روزمره  آن ها را دچار اختلال کرده است به پزشک مراجعه می‌کنند. معمولا هنگامی این افراد به پزشک مراجعه می‌کنند که دیگر توانایی و قدرتی برای مقابله با فشارهای عصبی و استرسی در زندگی خود ندارند.

توجه داشته باشید افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال هستند، نسبت به درمان مقاومت از خود نشان می‌دهند. آن ها بر این تصور هستند که مشکلی نداشته و این دیگران هستند که درکی از توانایی آن ها ندارند. حتی در بعضی مواقع تصور می‌کنند که افراد به دلیل حسادت به آن ها قصد دارند برچسب مشکل روانی را به آن ها بزنند.

از این رو برای درمان این مشکل راهی جز مراجعه به پزشک مربوطه نیست. پزشک برای درمان تتایپال از روان درمانی در کنار دارو درمانی استفاده می‌کند که در ادامه به این موضوع نیز اشاره می‌کنیم.

راه های درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

راه های درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

همان گونه که در قسمت قبل گفتیم درمان این بیماری فقط توسط پزشک مربوطه آن هم با استفاده از دو روش دارو درمانی و روان درمانی انجام می شود.

روان درمانی

روان درمانی شیوه‌ای از درمان است که در آن پزشک با برگذاری جلسات متعدد با بیمار صحبت کرده و به مشاوره می پردازد. این جلسات به پزشک کمک می کند تا دید وسیع‌تری از مسیر درمان و بهبودی بیمار داشته باشد، و مواردی که مراجع کننده به آن احتیاج دارد را به او ارائه می دهد.

دارو درمانی

در صورتی این بیماری پیشرفت کرده باشد و در شخص مراجعه کننده حاد تشخیص داده شود، علاوه بر روان درمانی نیازمند دارو درمانی نیز است. به این صورت که پزشک بسیاری از علائم خطرناک و شدید بیماری را می تواند از طریق داروهای روانپزشکی درمان کند و یا از شدت آن ها به مرور زمان بکاهد.

البته به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که استفاده و یا قطع داروهای روانشناختی نیازمند تشخیص و تجویز پزشک است. از این رو به صورت خود سرانه از مصرف یا قطع این دارو ها خودداری کنید. نکته مهم دیگری که در مورد این داروها باید عنوان کرد، مصرف به موقع و به وقت آن ها است. مراجعه کننده باید این داروها را به موقع و سر زمانی که پزشک برای او تجویز کرده است، مصرف کند.

بررسی تفاوت اختلال شخصیت اسکیزوفرنی با اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

برخی علائم که در هر دو اختلال شبیه به یک دیگر هستند از این رو ممکن است افراد این دو اختلال شخصیتی را با یک دیگر اشتباه بگیرند. به طور مقال در هردو اختلال شخصیتی، فرد رابطه خود را با واقعیت از دست می‌دهد ولی در اسکیزوتایپال فرد دوره های کوتاهی از روانپریشی و توهم را دارد این درحالی است که شخص مبتلا به اسکیزوفرنی دوره هایی طولانی تر و شدیدتری از توهم را دارد. همچنین اشخاص مبتلا به اسکیزوتایپال واقعیت را درک می‌کنند ولی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی درکی از واقعیت ندارند.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp