رفتار افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی هیچ گونه ثباتی ندارد و از نظر عاطفی، رفتاری و … بسیار ناپایدار هستند. در واقع افراد مبتلا به این اختلال بر روی یک مرز در حال حرکت هستند و هر لحظه بنا بر شرایط فکری و محیطی که در آن قرار دارند به یک سمت مرز متمایل می شوند .

یکی از اختلالات شایع شخصیتی، اختلال شخصیت مرزی است. این اختلال به نوعی ناپایداری رفتاری اشاره دارد به گونه ای که پیش بینی رفتار بیمار بسیار سخت و غیر ممکن خواهد بود. آشنایی با این بیماری و علائم آن می تواند به درمان آن کمک شایانی کند از این رو این مقاله به این اختلال مهم اختصاص یافته است.

شخصیت مرزی چیست

رفتار افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی هیچ گونه ثباتی ندارد و از نظر عاطفی، رفتاری و … بسیار ناپایدار هستند. در واقع افراد مبتلا به این اختلال بر روی یک مرز در حال حرکت هستند و هر لحظه بنا بر شرایط فکری و محیطی که در آن قرار دارند به یک سمت مرز متمایل می شوند به طور مثال در یک لحظه بسیار شاد و در لحظه دیگر عمیقا افسرده هستند. افراد مبتلا به شخصیت مرزی دارای چرخش سریع احساسات هستند و از طرفی هراس از تنهایی دارند. بنابراین هر گونه واکنش و اعتراض اطرافیان نسبت به رفتار آنها، منجر به افزایش حس پوچی و تحریک آنها می شود. در نهایت می توان گفت این بیماران برای فرار از تنهایی، تن به هر رابطه و دوستی می دهند.

علائم شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی اصولا در دوران بزرگسالی نمود پیدا می کند. نمود بیرونی این بیماری بنا بر شدت و حدت آن می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی می توان علائم این اختلال را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • عدم وجود ثبات در روابط عاطفی
 • خود زنی و خودکشی های مکرر (تمایل به آسیب زدن به خود)
 • خشم های شدید و بی دلیل
 • هویت بی ثبات
 • رفتار بدون فکر و هدف
 • رفتارهای پر خطر

علت نمود شخصیت مرزی

ریشه این اختلال می تواند به عوامل ژنتیکی و محیطی برگردد. بسیاری از متخصصان معتقدند سه سال اول دوران کودکی در شکل گیری این اختلال نقش مهمی را ایفا می کند.  به طور کلی عدم ثبات روانی مادر، والدین گرفتار و ناسازگار، طلاق، طرد کودک و … همگی از عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به شخصیت مرزی را بالا ببرند. اصولا افرادی گرفتار این اختلال می شوند که از تنهایی ترس دارند. هر آنچه در محیط اطراف، آنها را به این باور که ممکن است تنها بمانند نزدیک تر کند نمود این بیماری بسیار خطرناک و غیر قابل کنترل تر می شود. احتمال ابتلا به اعتیاد در افراد با شخصیت مرزی نیز بسیار بالا است و این تنها می تواند بخشی از حرکت های هیجانی آنها باشد بنابراین مراجعه به موقع به روانشناس حاذقی همچون دکتر مینا عسکری زاده می تواند از رخ دادن عواقب جبران ناپذیر  این اختلال جلوگیری به عمل آورد.

شخصیت مرزی

درمان اختلال شخصیت مرزی

در اختلال شخصیت مرزی فرد مبتلا رفتار و عواطف بی‌ ثباتی دارد و جزو بیماران روان پریش به حساب می آید. شخصیت مرزی به طور عادی در مردان کمتر از زنان است. اختلال شخصیتی باعث می شود تا افراد مبتلا در لحظه احساس شادی و کمی بر احساس افسردگی کنند. متخصصان می گویند بهترین راه درمان این اختلال از طریق درمانهای روانشناختی است. زیرا درمان های الکتریکی برای این اختلال‌ اثری نخواهد داشت.  در واقع پنج راه درمان برای درمان این اختلال وجود دارد.

 • روش درمان رفتاری برای درمان اختلال شخصیت مرزی

این روش مبتنی بر گفتگو می باشد و یک درمان گروهی و فردی است. این گونه درمان مخصوص اختلال شخصیت مرزی است که در آن با استفاده از رویکرد مبتنی بر مهارت به فرد مبتلا آموزش می دهند تا بتواند احساسات خود را کنترل کند در این صورت فرد مبتلا اضطراب و استرس را کنترل می‌کند و می‌تواند در اجتماع رفتار کنترل شده داشته باشد. این روش DBT نام دارد و مبتنی بر درمان های روانشناختی است.

 • روش طرح واره متمرکز بر اختلال شخصیت مرزی

در این روش درمانی به فرد مبتلا کمک می‌ کنند تا بتوانند زاویه دید خود را نسبت به الگوهای منفی شناسایی کند و این الگوهای منفی را کاهش دهد. همانطور که می‌ دانید بعضی از الگوهای منفی می تواند باعث بقای نسل انسان شود. اما بعضی دیگر باعث زوال انسان می شود. به همین علت باید برای بهبود کیفیت زندگی این الگوها را با الگو های مثبت تغییر داد. در واقع در این روش درمانی به فردی که به اختلال شخصیت مبتلا است کمک می‌ شود تا بر روی الگوهای مثبت تمرکز کرده کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

 • درمان بیماری بر مبنای انتقال

در این روش روان درمانی به فرد مبتلا کمک می کند تا بتواند از طریق روابط با درمانگر احساسات و الگوهای منفی فردی خود را درک کند. بعد از آن این بینش که با ارتباط با درمانگر کسب کرده است را می تواند بر روی وضعیت فعلی خود برای کنترل اختلال اعمال کند. در این صورت می‌ تواند بر عواطف و احساسات خود کنترل داشته باشد و الگوهای منفی را از از ذهن خود دور کند.

 • درمان بر مبنای ذهن سازی

در این روش درمانگر با فرد مبتلا صحبت می کند و با آن کمک می کند تا بتواند احساسات خود را که در لحظه آشکار می شود را شناسایی کند و سعی در تغییر آن کند. یعنی بتواند یک دیدگاه دیگری را جایگزین آن کند. در این روش درمانگر تاثیر مستقیمی بر روی فرد مبتلا به اختلال می گذارد. در واقع فرد مبتلا می تواند با تاثیراتی که درمانگر بر روی آن گذاشته است بیماری خود را کنترل کند و به جای الگو های منفی الگو های مثبتی را جایگزین کند.

 • درمان با استفاده از روش مدیریت روانپزشکی

در واقع این روش مبتنی بر مدیریت فردی است و در روش مدیریت روانپزشکی از گروه های درمانی و داروها استفاده می کند. داروها به علاوه آموزش خانواده و درمان ‌های فردی به اضافه گروه های درمانی با هم ترکیب می شوند تا بتوانند فرد مبتلا به اختلال به شخصیت مرزی را درمان کنند. در واقع در این روش مدیریت روانپزشکی ایشان بر این است که بر احساسات هیجانی و لحظات دشوار فرد مبتلا تمرکز کنند.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp