افراد مبتلا به شخصیت نمایشی یا هیستریونیک در تلاشند به هر قیمتی در تمامی جمع ها مورد توجه قرار گیرند. آنها برای جلب نظر دیگران از هیچ تلاشی چشم پوشی نمی کنند زیرا اعتبار شخصیتی خود را در توجه و نگاه دیگران می بینند. در واقع این دسته از افراد شخصیت وابسته ای دارند و به تنهایی خود را موجوداتی ناتوان و بیهوده می دانند.

اختلالات روانشناختی شامل طیف وسیعی از بیماری ها می شوند که خود را با علائم گوناگونی نشان می دهند. یکی از اختلالات فراگیر که در بسیاری از افراد بسیار واضح نمود بیرونی پیدا می کند، اختلال شخصیت نمایشی است.  این اختلال متعارف خود را با علائم و نشانه های گوناگونی نشان می دهد که در این مقاله به صورت اجمالی به برخی از آنها اشاره می شود.

شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی چیست

افراد مبتلا به شخصیت نمایشی یا هیستریونیک در تلاشند به هر قیمتی در تمامی جمع ها مورد توجه قرار گیرند. آنها برای جلب نظر دیگران از هیچ تلاشی چشم پوشی نمی کنند زیرا اعتبار شخصیتی خود را در توجه و نگاه دیگران می بینند. در واقع این دسته از افراد شخصیت وابسته ای دارند و به تنهایی خود را موجوداتی ناتوان و بیهوده می دانند. تاثیرپذیری بالای افراد مبتلا به این اختلال می تواند منجر به انجام رفتارهای هیجانی و خطرناکی از جانب آنها شود به همین دلیل رفتارهای غیر منطقی و نامتعارف در عملکرد آنها بسیار شایع است.

علائم اختلال شخصیت نمایشی

شخصیت نمایشی در هر بیماری به گونه ای نمود پیدا می کند اما به طور کلی علائمی به شرح زیر دارد:

 • بیمار در مواقعی که مورد توجه نیست احساس کلافگی، ناراحتی و افسردگی می کند.
 • شخصیت های نمایشی بر عوامل تحریک کننده جنسی و اغواگری های جنسی تکیه بسیاری دارند.
 • این دسته از افراد کنترلی بر هیجانات خود ندارند و رفتارهایشان اصولا سطحی و بدون اندیشه است.
 • در کلام خود بسیار اغراق می کنند.
 • از جمع بسیار تاثیر می پذیرند به گونه ای که می توانند باورهای خود را در راستای باورهای دیگران تغییر دهند.
 • روابط بسیار صمیمی و باج دهنده ای دارند یعنی به هر قیمتی مایل به جلب رضایت دیگران هستند.

علت نمود شخصیت نمایشی

شخصیت نمایشی اصولا ریشه در تربیت خانوادگی دارد. اصولا افرادی که در دوران کودکی مورد توجه والدین (به خصوص مادر) و اطرافیان خود نبوده اند به این اختلال مبتلا می شوند. کودکان در دوران بچگی به طور غریزی توجه دیگران را می طلبند و اگر این توجه دریغ شود کودک برای به دست آوردن آن دست به هر اقدامی می زند. این احساس می تواند از کودکی به بزرگسالی فرد منتقل شود و خود را با اختلال شخصیت نمایشی نشان دهد. این اختلال اگر به موقع مورد درمان و بررسی قرار نگیرد می تواند بخشی از زندگی فردی و اجتماعی بیمار را با بحران مواجه کند. با توجه به اینکه اختلال شخصیت نمایشی در رفتار به وضوح قابل تشخیص است به افراد مبتلا توصیه می شود حتما از راهنمایی ها و کمک های دکتر مینا عسکری زاده بهره ببرند تا  بتوانند در کمترین زمان روان خود را احیا و بازسازی کنند.

شخصیت نمایشی

انواع گروه های شخصیت نمایشی

اشخاصی که دارای این اختلال رفتاری هستند، با توجه به نوع رفتاری که دارند به گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. این گروه ها عبارت‌اند از:

گروه کودک

افرادی در این دسته قرار می گیرند که به شدت به دیگران وابسته هستند و به انجام رفتارهای فریبنده‌ای می پردازند. رفتارهایی از قبیل گریه های شدید آن هم به صورت کودکانه که سعی دارند توجه  دیگران را به خود جلب کنند. شدت انجام این رفتارها نیز کاملا به این وابسته است که این افراد از نظر روانی در چه سطحی از بلوغ قرار گرفته‌اند.

هرچه فرد به بلوغ روانی کمتری رسیده باشد، شدت رفتاری که از خود نشان می دهد بیشتر است.

این افراد احساسات پایداری ندارند. به طور مثال در این افراد، عشق آتشین آن ها به سرعت سرد شده و به یک احساس گناه و یا خشم تبدیل می شود.

گروه همواره موافق

از شاخص های بارزی که می توان برای افرادی که دچار اختلالات شخصیت نمایشی هستند بیان نمود، چاپلوسی و تایید کردن تمام نظریات افراد دیگر است، این در صورتی است که در درون نظر دیگری دارند. آن ها تمایل دارند که افراد دیگر آن ها را همیشه دوست داشته باشند و برای رسیدن به این هدف هر کاری می کنند.

این افراد همواره در تلاش هستند که دیگران به آن ها نظر مساعد و مثبتی داشته باشند. در برخورد با این افراد همیشه آن ها را مهربان و مسالمت جو میابید، زیرا این ها خشم و عصبانیت خود را در زیر نقاب مهربانی پنهان می کنند. در صورتی که مطابق میل این افراد کاری انجام نشود و یا با آن ها مخالفتی صورت بگیرد، سریع کج خلق شده و ناراحت می شوند.

گروه همیشه شاداب

در نگاه اول این افراد دارای شخصیت خون‌گرم، خوشبین و مهربان هستند. اما در باطن دارای شرایط روحی وخیمی بوده و برای این که بتوانند شادابی خود را حفظ کرده و توجه دیگران را به خود جلب کنند دارای اضطراب شدیدی هستند. این افراد سرحال وارد جمعی شده و یا آن جا را ترک خواهند کرد. همیشه اهدافی در ذهن دارند ولی بعد از مدتی بدون آن که به قول و حرف خود عمل کنند دچار پریشانی عاطفی می شوند.

عوارض ابتلا به اختلال شخصیت نمایشی

از عوارض ابتلا به اختلال شخصیت نمایشی

به خاطر داشته باشید که اگر فردی دچار این اختلالات رفتاری بوده و به موقع و در سال های اولیه به آن رسیدگی نشود و تحت درمان قرار نگیرد، می تواند عوارض جبران ناپذیری را به جای بگذارد. از عوارض این اختلال روانی می توان به مواردی همچون:

 1. افسردگی شدید
 2. ایجاد اختلال در روابط شغلی و اجتماعی
 3. ایجاد اختلال در روابط عاطفی، جنسی و زناشویی
 4. عدم توانایی برای انجام کارهای روتین و روز و عدم داشتن یک زندگی عادی
 5. احساسات شدید در مقابل آینده و ترس شکست.
 6. در نهایت خودکشی فرد دچار اختلالات شخصیتی

وجود این اختلال در بین زوجین در صورت عدم درمان منجر به طلاق شده و حتی ممکن است به کودکان آن ها منتقل شود. از این رو در صورت مشاهده اختلال شخصیت نمایشی در اطرافیان خود سریع به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp