افسردگی احساسی است که اصولا بعد از تجربیات تلخ در انسان به وجود می آید. احساس افسردگی می تواند موقتی باشد و بعد از چند روز مرتفع شود اما گاهی این احساس برای مدت طولانی گریبان آدمی را می گیرد . یک نمونه از این افسردگی ، افسردگی فصلی  است.

افسردگی احساسی است که اصولا بعد از تجربیات تلخ در انسان به وجود می آید. احساس افسردگی می تواند موقتی باشد و بعد از چند روز مرتفع شود اما گاهی این احساس برای مدت طولانی گریبان آدمی را می گیرد. یک نمونه از این افسردگی ، افسردگی فصلی  است. افسردگی فصلی  در بازه زمانی خاصی رخ می دهد. این احساس اصولا مصادف  با تغییرات فصل (به زمستان و تابستان) است به همین دلیل به آن فصلی می گویند. با توجه به اینکه شناخت زیادی از این سبک افسردگی وجود ندارد این مقاله به معرفی و بررسی علت ها و علائم این بیماری اختصاص یافته است.

دلیل  رخ دادن افسردگی فصلی  چیست

رخ دادن افسردگی فصلی  را نمی توان به علت مشخصی نسبت داد اما اصولا تغییرات خلق و خویی رخ داده در فصل های مختلف می تواند به تغییرات میزان تابش خورشید مرتبط شود. تغییر در بازه های زمانی روز و یا ساعات روشن و یا تاریک بودن هوا می تواند ساعت بیولوژیکی بدن و در نتیجه ترشح هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل با آغاز یک فصل خاص بدن واکنش های مختلفی مانند تغییر خلق و خو را از خود نشان می دهد. لازم به ذکر است علائم افسردگی فصلی  در بیشتر مواقع بعد از اتمام فصل از بین می رود.

افسردگی فصلی

علائم افسردگی فصلی

اصولا افسردگی فصلی  خود را در فصل های زمستان و تابستان با علائم گوناگونی نشان می دهد. آشنای با علائم این نوع از افسردگی می تواند به درمان سریع این بیماری کمک کند از این رو در ادامه به برخی از این علائم به صورت مختصر اشاره می شود:

علائم افسردگی در فصل تابستان

 • بد خوابی و یا بی خوابی
 • کاهش اشتها
 • لاغری و کاهش وزن
 • بی قراری بی مورد
 • بی قراری روانی یا احساس سراسیمگی

علائم افسردگی در فصل تابستان

 • خستگی و بی حالی مداوم
 • ناتوانی در انجام امور روزانه
 • عدم تمرکز
 • احساس نا امیدی و ناکامی
 • عدم تمایل به حضور در جمع و یا انجام فعالیت های جمعی
 • کاهش تمایلات جنسی
 • افزایش وزن (پرخوری عصبی)
 • تحریک پذیری بالا

افسردگی فصلی

علائم ذکر شده از علائم کلی افسردگی فصلی  هستند و ممکن است این افسردگی در افراد مختلف خود را به علائم مختلفی نشان دهد. در نهایت باید گفت شیوه های درمان مختلفی برای افسردگی فصلی  وجود دارد که لازمه اجرای آنها مراجعه به یک پزشک حاذق و  قابل اعتماد مانند خانم دکتر مینا عسکری زاده است.

راه های درمان افسردگی فصلی

شما می توانید این اختلال را با استفاده از روش هایی که در قسمت پایین بیان می کنیم درمان کنید.

۱.نور درمانی

نور درمانی که به آن فتوتراپی نیز گفته می شود، به این صورت بوده که فرد در اولین ساعات پس از بیداری خود به فاصله چند متری از یک منبع نوری، در معرض تابش نور قرار می گیرد و این کار به صورت هر روزه انجام می شود.

نور درمانی مانند این است که فرد در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد. که این امر سبب ایجاد تغییراتی در موارد شیمایی مغز شده و خلق و خوی فرد را تغییر می دهد.

این روش درمانی را می توان به عنوان اولین گام درمانی اختلالات عاطفی فصل پاییز به حساب آورد. این روش اثرات خود را معمولا بعد گذشت چند روز تا چند ماه نشان می دهد. البته باید به شما یاد آور شویم که این روش درمانی ممکن است چند عارضه جانبی نیز داشته باشد؛ ولی نور درمانی برای بسیاری از افرادی که دچار اختلال افسردگی فصلی هستند موثر بوده است.

۲. روان درمانی

مراجعه به روانشناس و صحبت با او را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از روش های درمان اختلال عاطفی به حساب آورد. روانشناس ها به این صورت به این بیماران کمک می کنند.

  • به شناسایی افکار و رفتار منفی که سبب ایجاد احساس بد در این بیماران می شود پرداخته و آن ها را اصلاح می کنند.
  • راه های سالم برای مقابله با اختلال افسردگی فصلی را به افراد می آموزند. به طور مثال به فرد می آموزند که چگونه از رفتارهای کناره‌گیری خود دوری کند.
  • راه های مدیریت استرس را به فرد آموزش می دهند.

استفاده از داروهای ضد افسردگی

 

۳. استفاده از داروهای ضد افسردگی

اگر نور درمانی و روان درمانی بر روی شما تاثیر گذار نبود، استفاده از داروهای ضد افسردگی می تواند به شما کمک کند. البته یک روانپزشک بریتانیایی توصیه می کند که پزشکان از تجویز داروهای ضد افسردگی که سبب خواب آلودگی می شود پرهیز کنند.

البته برخی افراد بر این تصور هستند که از این داروها باید تنها در زمستان و یا تابستانی که دچار افسردگی شده‌اند استفاده کنند؛ اما این تصور نادرست است. شما باید در هر زمستان و یا در هر تابستان از داروهای ضد افسردگی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

تشخیص این موضوع که چه موقع علائم اختلال عاطفی فصلی چه آغاز می شود بر عهده پزشک است و تجویز دارو قبل از تشدید اختلال ضروری است.

۴. ویتامین D مصرف کنید.

کاهش ویتامین D در بدن ارتباط مستقیمی با افسردگی فصلی دارد. طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴انجام شده، افرادی که از ویتامین D استفاده کرده‌اند، علائم و نشانه‌ هایی از بهبودی این اختلال در خود مشاهده کرده‌اند. اگر شما هم دچار این اختلال هستید، حتما با پزشک مربوطه در مورد میزان ویتامین D بدن خود با او مشورت کنید.

سخن پایانی

افسردگی فصلی راه های درمانی مختلفی دارد؛ ولی برای این که بتوانید از راه های مناسب برای درمان این اختلال استفاده کنید لازم است که حتما با پزشک و روانشناس مربوطه مشورت نموده و تحت نظارت و درمان آن ها باشید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp