افسردگی به بخش لاینفک زندگی انسان امروز تبدیل شده است. هر روزه آمار مبتلایان به افسردگی روبه افزایش است و متاسفانه بسیاری به علت عدم دانش کافی این بیماری روحی را جدی نمی گیرند. فرد افسرده همواره در طول روز غمی را با خود حمل می کند که نمی تواند علت آن را ریشه یابی کند. این حس در نوع شدید خود می تواند منجر به خودکشی فرد مبتلا شود.

افسردگی به بخش لاینفک زندگی انسان امروز تبدیل شده است. هر روزه آمار مبتلایان به افسردگی روبه افزایش است و متاسفانه بسیاری به علت عدم دانش کافی این بیماری روحی را جدی نمی گیرند. فرد افسرده همواره در طول روز غمی را با خود حمل می کند که نمی تواند علت آن را ریشه یابی کند. این حس در نوع شدید خود می تواند منجر به خودکشی فرد مبتلا شود.

افسردگی

افسردگی چیست

افسردگی احساس بی انگیزگی، غم و خستگی مداوم است که برخلاف تصور عمومی به راحتی قابل درمان نیست. تشخیص اولیه این بیماری برای افرادی که هرگز تجربه درک آن را نداشته اند بسیار مشکل است از این رو در زیر به برخی از علائم شایع آن به صورت مختصر اشاره می شود:

افسردگی

 • احساس غمگینی دائمی
 • احساس پوچی و ناامیدی
 • عدم انگیزه برای انجام کارهای روزانه
 • اختلال در خواب اعم از بی خوابی یا پرخوابی
 • کاهش ظرفیت روحی و عصبانیت های بی دلیل
 • احساس خستگی بدون فعالیت بدنی
 • افزایش یا کاهش وزن غیر عادی
 • استرس و بی قراری دائمی
 • دردهای جسمانی بدون وجود علائم بیماری
 • عدم توانایی در تصمیم گیری

گاهی انسان ها می توانند احساس افسردگی را به صورت مقطعی تجربه کنند اما در هر صورت بررسی و ریشه یابی این بیماری امری الزامی است.

افسردگی

علت رخ دادن افسردگی چیست

تصور عمومی بر این گمان است که افسردگی ماحصل زندگی تلخ و دردهای روحی است اما باید گفت فارغ از شرایط زندگی، همه ی انسان ها در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. هرچند رخ دادن اتفاقات سخت و تلخ می تواند این بیماری را شدت ببخشد اما علت کلی افسردگی به یکی از عوامل زیر مرتبط است:

 • عامل وراثت اصلی ترین دلیل رخ دادن این بیماری است. در واقع می توان گفت در خانواده هایی که سابقه این بیماری وجود دارد امکان ابتلا بیشتر است.
 • عوامل محیطی نیز اثر غیر قابل انکاری بر رخ دادن افسردگی دارند. شنیدن اخبار تلخ، بحران های اقتصادی ، جنگ و … از عواملی هستند که می توانند روح انسان را گرفتار درد کنند.
 • بیماران افسرده اصولا اعتماد بنفس و یا عزت نفس بالایی ندارند. همچنین درصد استرس آنها بیش از حد نرمال است.
 • مغز انسان بسیار پیچیده است و عملکرد آن می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی تغییر کند. تغییر در مقدار مواد شیمیایی مغز از جمله سرترالین و …. می تواند منجر به بیماری افسردگی شود.

در نهایت باید گفت عدم درمان این بیماری می تواند شرایط را برای بیماران مبتلا بغرنج تر کند. از طرفی درمان این بیماری مستلزم مراجعه به یک متخصص حاذق همچون مینا عسکری زاده است.

انواع افسردگی

افسردگی یک بیماری روحی است که انواع مختلفی دارد. علائم برخی از این افسردگی‌ها شبیه به هم هستند اما با این حال تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

 • افسردگی اساسی: افسردگی اساسی از شایع‌ترین انواع افسردگی به شمار می‌رود که با نام بیماری تک قطبی نیز شناخته می‌شود. این افسردگی یک بیماری روانی است که هیچ ربطی به خانواده و موقعیت زندگی فرد ندارد. این اختلال روانی در دراز مدت می‌تواند مشکلات فراوانی را برای فرد و زندگی او به وجود بیاورد.
 • افسردگی بعد از زایمان: افسردگی پس از زایمان نوعی از افسردگی است که پس از زایمان برای یک مادر اتفاق می‌افتد. تغییرات هورمونی که پس از زایمان و بارداری برای یک مادر اتفاق می‌افتد، می‌تواند مادر را دچار اختلال روانی کرده و او را افسرده کند. این نوع افسردگی ممکن است چند ماه پس از زایمان نیز اتفاق بیفتد.
 • افسردگی مانیک:افسردگی مانیک یا بیماری دوقطبی نوعی از افسردگی است که می‌تواند فرد را مدتی شاد نگه داشته و پس از این مدت کوتاه آن را افسرده کند. اگر این افسردگی به موقع درمان نشود، می‌تواند مسبب هذیان‌گویی فرد بیمار نیز بشود.
 • افسردگی فصلی: افسردگی فصلی نوعی از افسردگی است که در فصل‌های مختلف سال برای فرد پیش می‌آید. این افسردگی غالباً در فصل زمستان برای افراد رخ داده و عوارضی همچون افزایش وزن و افزایش خواب را برای فرد افسرده به وجود می‌آورد.
 • افسردگی موقعیتی: افسردگی موقعیتی نوعی از افسردگی است که در ارتباط با یک رخداد منفی در زندگی اتفاق می‌افتد. این رخدادها می‌توانند شامل مرگ یک عزیز، از دست دادن موقعیت مالی، ابتلا به یک بیماری مرگ‌بار، بیکاری و قرار گرفتن در یک رابطه‌ی عاطفی و جسمی آزار دهنده می‌شود. زمانی که عصبانیت و ناراحتی از یک موضوع در مدت طولانی فرد را آزار دهد، افسردگی موقعیتی بروز پیدا می‌کند.

راه‌های درمان افسردگیراه‌های درمان افسردگی

یکی از سوالاتی مه برای فرد مبتلا به اختلال افسردگی ممکن از پیش بیاید، این است که چگونه بیماری روانی خود را درمان کنیم؟ در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

برای درمان افسردگی ابتدا فرد باید سبک زندگی خود نظیر غذاخوردن، ورزش و الگوهای خواب را تغییر دهد. این کار سبب افزایش توانایی فرد در مقابله با افسردگی می‌شود.

دومین راه درمان افسردگی استفاده از داروهای شیمیایی و داروهای گیاهی مانند اسطوخودوس، زعفران و چای‌کوهی می‌باشد.

راه درمان دیگری که در زمینه‌ی  درمان افسردگی ارائه شده‌است، استفاده از روش روان درمانی می‌باشد. در این روش بیمار تحت‌نظر یک پزشک روانشناس افسردگی خود را درمان می‌کند.

سخن پایانی

افسردگی یکی از اختلالات روانی شایع بین افراد است که سبب خستگی، تمایل به غم و کمبود انرژی در افراد می‌شود. افسردگی علائم مختلفی دارد که به دو دسته‌ی علائم جسمانی و علائم روانی تقسیم می‌شوند. این علائم در دراز مدت می‌توانند مشکلاتی را برای افراد به وجود بیاورند.

افسردگی انواع مختلفی دارد که علائم هریک از آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. انواع افسردگی شامل افسردگی فصلی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی اساسی، افسردگی مانیک و افسردگی موقعیتی می‌شود.

متخصصان روانشناس برای درمان افسردگی راه‌کارهای مختلفی را ارائه کرده‌اند که ما در این مقاله برخی از این راه‌کارها را برایتان تشریح کرده‌ایم.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp