پایه و اساس زندگی، ریشه در عشق دارد. همه انسان ها به وجود عشق برای ادامه زندگی خود نیازمند هستند. این عشق می تواند در اشکال گوناگونی نمود پیدا کند. برخی از عشق ها مانند عشق الهی و عشق مادر به فرزند ماهیتی کامل دارند اما در روابط عاطفی می توان علاوه بر عشق کامل  شاهد انواع عشق ها بود.

پایه و اساس زندگی، ریشه در عشق دارد. همه انسان ها به وجود عشق برای ادامه زندگی خود نیازمند هستند. این عشق می تواند در اشکال گوناگونی نمود پیدا کند. برخی از عشق ها مانند عشق الهی و عشق مادر به فرزند ماهیتی کامل دارند اما در روابط عاطفی می توان علاوه بر عشق کامل  شاهد انواع عشق ها بود. با توجه به اینکه لازمه داشتن یک رابطه عاطفی سالم رسیدن به عشق کامل  است، آشنایی با عشق های دروغین می تواند به انتخاب مسیر درست کمک کند. از این رو این مقاله به معرفی انواع عشق ها اختصاص یافته است.

عشق کامل

آشنایی با انواع عشق در جهت رسیدن به عشق کامل

عشق مجموعه ای از دوست داشتن، تعهد و احترام است. وجود شهوت یا رابطه جنسی نمی تواند با مفهوم عشق کامل  در مغایرت باشد بنابراین می توان شهوت را نیز بخشی از عشق دانست. اما در کنار عشق های واقعی، احساسات دیگری نیز به نام عشق نمود پیدا می کنند که در زیر به آنها به صورت مختصر اشاره می شود:

 • دوستی: دوستی و عشق دو مقوله جداگانه است که در سطح جامعه به نام عشق از آن یاد می شود. در رابطه ای که تعهد و صمیمیت عاطفی وجود ندارد نمی توان در جستجوی عشق بود.
 • شیدایی: شکلی از عشق وجود دارد که در آن فرد خود را شیدا و دیوانه نشان می دهد. اما در طولانی مدت نمی تواند رابطه ای مستحکم و متعهدانه ایجاد کند. این رابطه افراطی ریشه در میل جنسی و شهوت دارد به همین دلیل بعد از مرتفع شدن این نیاز، فروکش می کند.
 • عشق خالی: گاهی عشق بر پایه عادت شکل گرفته است یعنی نه در آن خبری از تعهد و احساس است و نه خبری از عطش جنسی. عشق خالی نیز مانند عشق های ذکر شده در بالا طول عمر کوتاهی دارد.
 • عشق رمانتیک: در زندگی برخی از افراد منطق کمترین نقش را ایفا می کند بنابراین تمام عملکرد آنها بر اساس احساسات شکل می گیرد. در عشق رمانتیک فقط احساسات حکمفرماست و و دو طرف رابطه تنها به فکر خلق لحظات احساسی و رمانتیک هستند. این عشق در دوران نوجوانی بیشترین شیوع را دارد.
 • عشق رفاقتی: در عشق رفاقتی شهوت هیچ جایگاهی ندارد و ارتباط تنها بر پایه دوستی شکل گرفته است. این نوع از عشق در زوج های پیر بیشتر دیده می شود.
 • عشق کامل : عشق کامل عشقی است که در آن تمام مولفه های ذکر شده در بالا وجود دارد. یعنی علاوه بر وجود تعهد، احترام و دوست داشتن قلبی؛ شهوت نیز جایگاه مخصوص خود را دارد. در عشق های کامل، دو طرف یکدیگر را آنگونه که هستند پذیرفته اند به همین دلیل برای ارتقای رابطه خود هم مسیری را انتخاب کرده اند.

عشق

برای رسیدن به عشق  بلوغ فکری و عملی لازم است. از طرف دیگر سلامت روان نیز در این امر اثرگذار است. برای تجربه عشق کامل  می توان از کمک مشاورانی همچون مینا عسکری زاده بهره برد.

ویژگی‌های عشق کامل

امروزه روانشناسان بسیاری در زمینه‌ی انواع مختلف عشق و رسیدن به عشق کامل فعالیت می‌کنند. نخستین روانشناسی که در این زمینه اقدام به انجام تحقیق کرد، روانشناسی با نام زاک روبین بود که یک سری ویژگی‌های منحصر به فردی را برای عشق کامل ارائه کرد.

ویژگی‌های چهارگانه‌ی عشق کامل عبارتست از:

 1. افراد عاشق در واقع خود را نیازمند طرف مقابل می‌بینند و زمانی که تنها شوند، اولین چیزی که به ذهن آن‌ها می‌رسد، طرف مقابل است و در تنهایی با آن‌ها سر می‌کنند.
 2. شاید تا کنون شنیده باشید که می‌گویند افراد عاشقی که به عشق کامل رسیده‌اند، نگران هم می‌شوند و از یکدیگر مراقبت می‌کنند. این افراد به یکدیگر علاقه‌مند هستند و همین موضوع سبب می‌شود دغدغه‌های این افراد نسبت به یکدیگر افزایش پیدا کند.
 3. ویژگی دیگر افراد عاشق این است که آن‌ها امنیت را در جان یکدیگر جستجو می‌نمایند و به هم اعتماد می‌کنند. همین اعتماد زمینه‌ساز ایجاد روابط سالم و رسیدن به عشق کامل در افراد می‌شود.
 4. گاهی اوقات ممکن است که دو نفر در رابطه‌ی عاشقی، با دیدن خطاهای طرف، طرف مقابل خود آن را ترک کنند. این در صورتی است که روانشناسان می‌گویند افراد عاشق توانایی تحمل و دیدن خطاهای یکدیگر را دارند و حتی از آن‌ها چشم‌پوشی نیز می‌کنند. بنابراین فردی که عاشق باشد، کسی را به خاطر خطاهایش ترک نمی‌کند.

مراحل رسیدن به عشق کامل در روانشناسی

مراحل رسیدن به عشق کامل در روانشناسی

برای این که دو فرد عاشق هم شوند و به بالاترین حد عشق یعنی عشق کامل برسند، لازم است که مراحلی را طی کنند.

 • انتخاب معشوق

زمانی که فردی به عنوان همسر آینده‌ی خود توجهش به کسی جلب شود، می‌تواند به انتخاب معشوق خود بپردازد. این جذابیت ابتدایی بر اساس مؤلفه‌هایی همچون ظاهر فرد،اخلاق، شخصیت و ویژگی‌های او به وجود می‌آید.

گاهی اوقات نیز چیزی که ممکن است این جذابیت ابتدایی را افزایش دهد، این است که فرد زمینه‌هایی را از قبل داشته باشد. یعنی در ذهن خود معشوق مورد علاقه‌اش را ارزیابی کند.

 • شناخت معشوق

گام بعد پس از انتخاب معشوق، شناخت ویژگی‌های او است. این شناخت باعث تداوم یا عدم تداوم رابطه‌ی عاشقانه می‌شود چرا که تمامی نقاط اشتراک و همچنین نقاط قوت و ضعف معشوق مشخص شده و اختلافات نظر نیز از چشم پنهان نمی‌ماند.

 • پذیزش آنچه که هست

پس از شناخت معشوق، فرد باید تمام ویژگی‌های آن را با جان و دل پذیرا باشد و سعی نکند که معشوق خود را تغییر دهد.

 • مسئولیت پذیری در مقابل معشوق

حال ممکن است که عشق صورت بگیرد و عاشقان به دنبال رسیدن به عشق کامل باشند. در این شرایط لازم است که معشوق مسئولیت‌پذیری خود را به عاشق نشان دهد و خیال او را راحت کند.

سخن پایانی

عشق کامل یک عشق بی‌نهایت است که سبب می‌شود دو عاشق به هم نزدیکتر شوند و ویژگی‌های یکدیگر را بپذیرند.

ما در این مقاله سعی کردیم انواع مختلف عشق کامل و ویژگی‌های آن را برای شما شرح دهیم. علاوه بر این، در مورد مراحل مختلفی که سبب به وجود آمدن عشق کامل می‌شوند نیز صحبت کردیم.

امید است که این مطالب برای شما کاربردی واقع شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
انسان, زندگی, عشق
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp