در خصوص روابط عاطفی باورهای غلطی وجود دارد که در ذهن بسیاری از افراد نهادینه شده است. این قبیل باورها می تواند بر چگونگی شکل گیری و ادامه رابطه عاطفی اثر منفی داشته باشند. از این رو لازم است همه ی افراد دانش کافی در خصوص این باورهای غلط داشته باشند تا در روابط عاطفی خود از آن فاصله بگیرند

در خصوص روابط عاطفی باورهای غلطی وجود دارد که در ذهن بسیاری از افراد نهادینه شده است. این قبیل باورها می تواند بر چگونگی شکل گیری و ادامه رابطه عاطفی اثر منفی داشته باشند. از این رو لازم است همه ی افراد دانش کافی در خصوص این باورهای غلط داشته باشند تا در روابط عاطفی خود از آن فاصله بگیرند. با توجه به اهمیت این مبحث، این مقاله به این امر پرداخته است.

آشنایی با برخی باورهای غلط

وقتی موضوعی در ذهن انسان ها به باور تبدیل می شود به طور ناخودآگاه عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو تغییر در باورهای غلط امری به نسبت دشوار و زمان بر است. اما بدون شک شناخت این قبیل باورها به مرتفع کردن آنها از لوح ذهن کمک شایانی می کند. بنابراین برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم تجدید نظر در باورهای غلط می تواند کمک کننده باشد. از جمله این باورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عشق یکی از جذابترین احساساتی است که هر فردی تجربه می کند اما عشق نمی تواند شخصیت، عقاید و باورهای انسان ها را تغییر دهد. بنابراین این باور که کسی می تواند با کمک معجزه عشق و دوست داشتن فرد دیگری را تغییر دهد یک باور غلط است که بسیاری از روابط عاطفی را به نابودی کشانده است.
  • وقتی دو طرف رابطه از نظر شخصیتی و اخلاقی با یکدیگر شباهت دارند، در موارد گوناگون کمتر با اختلاف مواجه می شوند. پس این باور که افراد متضاد جذب یکدیگر می شوند یک قانون مغایر با تفاهم است که بسیاری آن را پذیرفته اند. از طرف دیگر نباید انتظار داشت دو طرف رابطه بسیار زیاد شبیه هم باشند زیرا تفاوت های شخصیتی و فکری امری ناگزیر است.

باور غلط

 

  • عشق در یک نگاه اساسا یک نظریه باطل است زیرا هرگز نمی تواند موجب شکل گیری یک رابطه عاطفی منطقی و درست شود. بهتر است رابطه عاطفی بر اساس شناخت کامل شکل گیرد. در این صورت می توان عمر طولانی را برای آن رابطه پیش بینی کرد.
  • شناخت و تفاهم دو نفر به معنای آگاهی یافتن آنها از دغدغه های فکری یکدیگر نیست. شناخت نمی تواند به ذهن خوانی منجر شود پس نباید اجازه داد شریک عاطفی دغدغه ها و مشکلات شما را حدس بزند. با صحبت کردن می توان مانع از تلنبار شدن مشکلات و دغدغه ها شد.

موارد ذکر شده تنها بخشی از باورهای غلط در خصوص روابط عاطفی است. با کمی دقت می توان به موارد بیشتری پی برد. در نهایت بهتر است روابط عاطفی بر پایه منطق و دقت شکل گیرد تا ماندگاری بالایی داشته باشد.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp