تست روانشناسی برای سنجیدن وضعیت سلامت روحی و روانی  افراد جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. در این آزمون یکسری سوالات شفاهی وجود دارد و لازم است فرد پرسشنامه را تکمیل کند. با انجام تست روانشناسی، روانشناس دید وسیع تری نسبت به شخصیت فرد پیدا می کند و از این طریق بهتر می تواند به فرد در رفع مشکلات روحی روانی کمک کند.

هدف از انجام تست روانشناسی چیست؟

تست روانشناسی برای سنجیدن وضعیت سلامت روحی و روانی  افراد جامعه استفاده می شود.

متخصصان علم روانشناسی از تست روانشناسی برای سنجیدن وضعیت سلامت روحی و روانی  افراد جامعه استفاده می کنند. در این آزمون یکسری سوالات شفاهی وجود دارد و لازم است فرد پرسشنامه را تکمیل کند. با انجام تست روانشناسی، روانشناس دید وسیع تری نسبت به شخصیت فرد پیدا می کند و از این طریق بهتر می تواند به فرد در رفع مشکلات روحی روانی کمک کند. تست های روانشناسی متعددی وجود دارد که روانشناس با توجه به هدفی که مد نظر دارد از یکی از این تست ها برای افراد مختلف استفاده می کند. از جمله تست های روانشناسی می توان به تست افسردگی بک، تست روانشناسی MBTI، تست دیسک، تست هوش گاردنر، تست هالند و تست اضطراب بک و کتل اشاره کرد.

 

تست روانشناسی

برای مثال تست کتل یکی از تست هایی است که برای سنجیدن میزان اضطراب در افراد بالاتر از 14 سال مورد استفاده قرار می گیرد. این تست دارای 40 سوال است و هر سوال آن دارای 3 گزینه است. از این 40 سوال، 20 سوال برای تشخیص اضطراب پنهان و 20 سوال برای تعیین میزان اضطراب آشکار فرد وجود دارد. در نهایت نمره کلی به میزان اضطراب فرد داده می شود.

تست دیسک در سال 1940 بوسیله والتر کلارک طراحی شد و با استفاده از نتایج حاصل از این تست می توان شخصیت فرد را شناخت و شغل متناسب با شخصیت فرد برای او پیشنهاد می شود. این تست روانشناسی 28 سوال دارد و فرد باید کلماتی که کمترین و بیشترین تناسب را با شخصیت او دارد انتخاب کند.

تست روانشناسی آنلاین

اگر شما در یک تست روانشناسی آنلاین شرکت کردید خیلی به نتیجه آن اعتماد نکنید چون نتیجه باید توسط یک روانشناس با دقت مورد بررسی قرار گیرد و همچنین شما باید از پیشینه علمی آن روانشناسی که این تست ها را طرح کرده است با خبر باشید.

آشنایی با انواع تست روانشناسی

  • تست افسردگی بک

افسردگی یکی از بیماری های شایع در عصر جدید است. برخی از بیماران مبتلا به افسردگی با علائم این بیماری آشنا نیستند به همین دلیل اقدام به درمان نمی کنند. این امر موجب می شود که آنها نتوانند از زندگی لذت ببرند و به قدر کافی شاد باشند. پرسشنامه افسردگی بک، یکی از تست های روانشناسی است که انجام آن می تواند به تشخیص افسردگی کمک کند. در این تست روانشناسی عوامل گوناگونی همچون میزان کاهش یا اضافه وزن، میزان خستگی، عدم توجه به محیط اطراف، احساس گناه و …. مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج حاصل از پاسخگویی به سوالات این تست، افسردگی و یا عدم افسردگی را مشخص می کند.

 

تست افسردگی بک

 

  • تست روانشناسی MBTI

در علم روانشناسی انسان ها در تیپ های شخصیتی متفاوتی قرار گرفته اند که در آنها برخی از ویژگی های اخلاقی بارز است. تست روانشناسی MBTI به شناخت ویژگی های رفتاری کمک شایانی می کند. این شناخت می تواند به خود شناسی و انتخاب درست مسیر درسی و شغلی کمک کند. در واقع با انجام این تست فرد می تواند تشخیص دهد برای چه کاری مناسب است.

 

  • تست دیسک

خودشناسی گمشده اصلی زندگی انسان امروز است. وقتی فردی با نیازها و خواسته های خود آشنا نباشد نمی تواند بر مشکلات زندگی غلبه کند و انتخاب های درستی داشته باشد. از این رو تست روانشناسی دیسک تهیه و توزیع شده است. با انجام این تست فرد می تواند نسبت به توانمندی های خود آگاهی کسب کند. در واقع با انجام این تست می توان به نقاط ضعف و قوت شخصیتی پی برد و مسیر درست تغییرات را پیش بینی کرد.

تست دیسک

 

  • تست هوش گاردنر

هوش دارای ابعاد ناشناخته بسیاری است به همین دلیل بسیاری از استعدادهای بالفعل هرگز به فعلیت نمی رسند.   در تست هوش گاردنر هوش به انواع مختلفی همچون هوش تصویری – فضایی، هوش کلامی – زبانی، هوش منطقی – ریاضی، هوش بدنی – جنبشی، هوش موسیقایی، هوش درون فردی، هوش برون فردی و هوش طبیعت گرا تقسیم می شود. فرد با انجام این تست می تواند به استعدادهای خود پی ببرد و آنها را در مسیر درست پرورش دهد.

  • تست هوش گاردنرتست هالند

انتخاب شغل و رشته تحصیلی از سخت ترین تصمیماتی است که هر فردی می تواند داشته باشد. اگر شغل و یا رشته تحصیلی با توانمندی ها و استعدادها همخوانی نداشته باش ، رضایت شغلی هرگز رخ نمی دهد. با انجام تست هالند می توان به توانمندی های فردی پی برد. در واقع با انجام این تست روانشناسی موقعیت های شغلی مناسب برای هر فرد مشخص می شود.

  • تست هالندتست اضطراب بک و کتل

وجود اضطراب در شرایط تنش زا و ناشناخته بسیار طبیعی است. اما گاهی اوقات حجم استرس بیشتر از حد طبیعی می شود و این امر پیامدی جر مختل شدن بخش های مختلف زندگی ندارد. اما تشخیص میزان استرس و اثر منفی آن بر زندگی با استفاده از تست های اضطراب بک و کتل امکان پذیر است. با کمک این تست ها می توان مشکل احتمالی را پیش بینی و مرتفع کرد.

تست اضطراب کتل

 

در نهایت باید گفت با انجام دادن تست های روانشناسی می توان به یک خودشناسی جامع دست پیدا کرد. این خودشناسی به قرارگیری در مسیر درست زندگی و آشنایی با مشکلات شخصیتی کمک می کند.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp