اختلال شخصیت به مشکلات رفتاری انسان ها که در مغایرت با عرف، فرهنگ و قوانین جامعه است اشاره دارد. اصولا اختلالات شخصیتی از دوره نوجوانی شروع می شوند. افراد مبتلا به این قبیل اختلالات روابط اجتماعی و شخصی موفقی ندارند. علت رخ دادن اختلالات شخصیتی چندان مشخص نیست. برخی معتقدند که ریشه این اختلالت به ژنتیک برمی گردد و برخی به اثر محیط و تجربیات ناکارآمد معتقد هستند

پیشرفت تکنولوژی موجب افزایش سطح دسترس پذیری به اطلاعات شده است از این رو هر فردی می تواند به سطح وسیعی از اطلاعات دسترسی داشته باشد. تغییر در فرهنگ و بینش افراد جامعه گرایش آنها را به استفاده از خدمات روان درمانی بیشتر کرده است زیرا عموم جامعه پذیرفته اند که سلامت روان مهم تر از سلامت جسم است. اما در این حجم از اطلاعات تمایز دادن اصطلاحات روانشناسی برای عموم جامعه کار دشواری است.  اصولا بیماری های حوزه روان در دو دسته اختلال شخصیت و یا بیماری روانی قرار می گیرند.  این دو بیماری با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین لازم است به صورت تخصصی به آنها پرداخته شود.

 

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت چیست

اختلال شخصیت به مشکلات رفتاری انسان ها که در مغایرت با عرف، فرهنگ و قوانین جامعه است اشاره دارد. اصولا اختلالات شخصیتی از دوره نوجوانی شروع می شوند. افراد مبتلا به این قبیل اختلالات روابط اجتماعی و شخصی موفقی ندارند. علت رخ دادن اختلالات شخصیتی چندان مشخص نیست. برخی معتقدند که ریشه این اختلالت به ژنتیک برمی گردد و برخی به اثر محیط و تجربیات ناکارآمد معتقد هستند. به طور کلی می توان هر دو عامل را بر شکل گیری اختلالات شخصیتی موثر دانست. به طور کلی اختلالات شخصیتی خود را با علائم زیر نشان می دهد:

  • عدم وجود الگوهای ثابت رفتاری، اخلاق و شخصیتی که موجب ایجاد بحران در روابط اجتماعی می شود.
  • فرد مبتلا به هیچ عنوان نمی پذیرد که دچار مشکل است.
  • عدم انعطاف پذیری و تلاش برای متفاوت بودن و ناسازگاری با محیط از دیگر نشانه های این اختلال است.

در واقع می توان گفت اختلال شخصیت به مجموعه رفتارهای مغایر با باورهای جامعه اطلاق می شود.

 بیماری روان

بیماری روانی چیست

بیماری روانی مانند بیماری جسمی به صورت ناخواسته بر عملکرد و رفتار فرد بیمار اثر می گذارد و موجب اذیت و ناراحتی او می شود. بر خلاف اختلال شخصیت  افراد مبتلا به بیماری های روانی نمی دانند که به چه علت به شکست های متعدد در امور مختلف دچار می شوند. ژنتیک و محیط هر دو می توانند موجب بیماری های روانی شوند. به طور کلی این بیماری دارای علائمی به شرح زیر است:

  • احساس غم و اندوه دائمی
  • عدم تمرکز
  • کناره گیری از جمع
  • سطح انرژی پایین
  • مشکل درک موقعیت
  • هجوم افکار خودکشی
  • و ….

اختلال شخصیت و بیماری روانی هر دو بر عملکرد فرد مبتلا اثر منفی دارند لذا لازم است مراحل درمان برای آنها به سرعت طی شود. برای درمان این قبیل مشکلات مراجعه به روانشناس کارآمد و حاذق همچون مینا عسکری زاده از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا تشخیص درست بیماری و سرعت درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp