تیپ شخصیتی به دو دسته برون گرا و درون گرا تقسیم می شود. افراد درون گرا معمولا علاقه به سکوت و تنهایی دارند و مکان های شلوغ را نمی پسندند. این افراد کمی از ارتباط با دیگران احساس ترس دارند. این افراد معمولا دوست دارند به خودشان متکی باشند و کمی محافظه کار هستند.

منظور از تیپ شخصیتی (برون گرا – درون گرا) چیست؟

به طور کلی تیپ شخصیتی افراد به دو دسته برون گرا و درون گرا تقسیم بندی می شوند.

هر یک از ما دارای خصوصیات رفتاری هستیم که این خصوصیات شخصیت ما را می سازند. ویژگی های شخصیتی هر فرد سبب می شود تا در شرایط مختلف رفتار و عکس العمل های متفاوتی از خود نشان دهند این ویژگی ها در واقع تیپ شخصیتی فرد را شکل می دهند. ممکن است افراد دیگر با تیپ شخصیتی فرد آشنا نباشند و اصلا درک نکنند علت رفتار فرد چیست؟!. به طور کلی تیپ شخصیتی افراد به دو دسته برون گرا و درون گرا تقسیم بندی می شوند. افراد درون گرا معمولا علاقه به سکوت و تنهایی دارند و مکان های شلوغ را نمی پسندند. این افراد کمی از ارتباط با دیگران احساس ترس دارند. این افراد معمولا دوست دارند به خودشان متکی باشند و کمی محافظه کار هستند. افراد با تیپ شخصیتی درون گرا کار های خود را با حوصله انجام می دهند و اگر به نحوه صحبت کردن آن ها دقت کنید متوجه می شوید که چقدر کامل و بی عیب و نقص صحبت می کنند.

افراد برون گرا افرادی پر انرژی هستند و دائما دوست دارند در جمع دوستان و آشنایان باشند. این افکار دوست دارند کلیه افکارشان را برای دیگران بیان کنند و همیشه کلی حرف برای گفتن دارند. از لحاظ اجتماعی افرادی خونگرم، فعال و اجتماعی به نظر می رسند و این قدرت را دارند که به طور همزمان چند کار را با هم انجام دهند.تیپ شخصیتی

نحوه برخورد با تیپ شخصیتی افراد برون گرا و درون گرا

از آنجایی که افراد درون گرا به تنهایی علاقه دارند، باید به این سلیقه او احترام بگذارید و اگر در مهمانی یا کار های گروهی شرکت نمی کند از او ناراحت نشوید. سعی کنید از افراد درون گرا زیاد در مورد مسائل شخصی اش سوال نپرسید چون این کار برای آن ها خوشایند نیست.

افراد درون گرا علاقه دارند تا مورد توجه و تایید دیگران قرار بگیرند و شما می توانید با این کار به آن ها انرژی بدهید اما به خاطر داشته باشید هیچ وقت در امور مختلف تصمیم گیری نهایی را به عهده برون گرا نگذارید چون این افراد خیلی در مورد کار عمیق فکر نمی کنند و ممکن است با تصمیمات غلط مشکل ایجاد کنند.

ویژگی های شخصیتی افراد درونگرا

افراد درونگرا در بسیاری از مواقع با افراد خجالتی اشتباه گرفته می شوند اما همانگونه که گفته شد درونگرایی نوعی تیپ شخصیتی است که خود را با ویژگی های زیر نشان می دهد:

 • افراد درونگرا جمع گریز نیستند اما ماندن طولانی مدت در جمع برای آنها خسته کننده است. در واقع آنها ترجیح می دهند خلوت خود را داشته باشند و تنها در مواقع خاص آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • افراد درونگرا اشتیاق خاصی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارند. این به معنای نبود مهارت های اجتماعی در آنها نیست بلکه به ترجیح و اولویت آنها اشاره دارد.
 • افراد درونگرا اهل به اشتراک گذاشتن احساسات و افکار خود نیستند. آنها ترجیح می دهند که مسائل زندگیشان را برای دیگران بازگو نکنند. اما آنها شنونده های خوبی هستند و می توانند ساعت ها به حرف ها و احساسات دیگران در نهایت احترام گوش دهند.
 • افراد درونگرا برای فضای شخصی خود اهمیت بسیار قائل هستند و از آن شدیدا حفاظت می کنند. این امر ممکن است آنها مرموز و مخفی کار نشان دهد با اینکه این رفتار آنها نوعی واکنش دفاعی برای ممانعت از ورود افراد غریبه به خلوتشان است.
 • افراد درونگرا برای کسب انرژی و تجدید قوا به پناه بردن در غار تنهاییشان نیاز دارند.

در نهایت باید گفت افراد درونگرا انسان های آرام و کم حرفی هستند که ترجیح می دهند اوقات خود را در خلوت خود بگذرانند. با توجه به اینکه عملکرد آنها ریشه در تیپ شخصیتشان دارد نمی توان آنها را متهم به افسردگی و یا خجالتی بودن کرد.

درونگرا و برونگرا ها

ویژگی های شخصیتی افراد درونگرا

ویژگی های رفتاری افراد برونگرا در مقابل افراد درونگرا قرار دارد. درواقع می توان افراد برونگرا را با ویژگی های زیر شناسایی کرد:

 • افراد برونگرا سطح انرژی بالایی دارند. آنها در بسیاری از مواقع پر حرف هستند و اصولا عقاید و احساسات خود را بدون هیچ گونه سانسوری بروز می دهند.
 • دوست یابی افراد برونگرا بسیار خوب است. آنها به افزایش تعاملات و ارتباطات خود علاقه بسیاری دارند از این رو سعی می کنند دامنه دوستی خود را گسترش دهند.
 • افراد برونگرا به حضور در جمع و فعالیت های گروهی علاقه بسیاری دارند. به همین دلیل آنها با گروه های مختلف به راحتی خود را وفق می دهند.
 • افراد برونگرا انرژی خود را از حضور در جمع می گیرند. آنها اگر تنها باشند حال خوبی را تجربه نمی کنند. بنابراین می توان گفت افراد برونگرا برخلاف افراد درونگرا برای دریافت انرژی نیاز به حضور در جمع دارند.
 • افراد برونگرا در تصمیم گیری های خود بسیار عجولانه رفتار می کنند. یعنی در سریع ترین لحظه ممکن تصمیمات مهم و جدی را اتخاذ می کنند.
 • افراد درونگرا تا حرفی مهم و ضروری نباشد به زبان نمی آورند این موضوع برای افراد برونگرا متفاوت است. آنها در بسیاری از مواقع بعد از آنکه حرف خود را زدند به آن می اندیشند.
 • انجام فعالیت های هیجانی از تفریحات ثابت افراد برونگرا است. آنها تحمل زندگی روتین و کسل کننده را ندارند به همین دلیل به دنبال خلق رویداد و اتفاق جدیدی هستند.

درونگرا و برونگرا

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp