بسیاری از افراد در رابطه های آزار دهنده و مسموم قرار می گیرند. این افراد توانایی رهایی و خروج از این رابطه را ندارند و همیشه در نقش قربانی باقی می مانند. از این رو استیفن کارپمن برای توجیه ادامه یافتن روابط آزاردهنده مثلث کارپمن را طراحی کرده است. این مثلث سبک رفتاری افراد قرار گرفته در رابطه مسموم را تشریح می کند.

هر رابطه ای زمانی عاقلانه و قابل تایید است که سرشار از همدلی و همدردی باشد.  بسیاری از افراد در رابطه های آزار دهنده و مسموم قرار می گیرند. این افراد توانایی رهایی و خروج از این رابطه را ندارند و همیشه در نقش قربانی باقی می مانند. از این رو استیفن کارپمن برای توجیه ادامه یافتن روابط آزاردهنده مثلث کارپمن را طراحی کرده است. این مثلث سبک رفتاری افراد قرار گرفته در رابطه مسموم را تشریح می کند.

مثلث کارپمن

مثلث کارپمن چیست

در مثلث کارپمن برای افرادی که در یک رابطه مخرب قرار گرفته اند نقش های متفاوتی تعریف شده است. این نقش ها در سه دسته قربانی، ناجی و آزارگر قرار گرفته است. با توجه به اینکه شناخت محدودی نسبت به عادت های رفتاری این سه دسته وجود دارد در ادامه به صورت مفصل به آنها پرداخته می شود:

  • نقش قربانی: بسیاری از افراد در تلاشند که خود را مظلوم و قربانی جلوه دهند. این افراد دیگران را مسبب تمام مشکلات و گرفتاری خود می دانند. در واقع آنها نمی توانند مسئولیت عملکرد خود را بپذیرند به همین دلیل ترجیح می دهند با تسلیم شدن همواره قربانی باقی بمانند. افراد قربانی هرگز تلاشی برای رهایی از شرایط نابهنجار نمی کنند به همین دلیل تنها راه نجات خود را در تکیه دادن به قدرت افراد ناجی می بینند.
  • نقش ناجی: افراد ناجی از وابستگی افراد قربانی به خود احساس رضایت می کنند. در واقع آنها زمانی از عملکرد خود راضی هستند که بتوانند رضایت دیگران را به دست آورند. افراد ناجی بخشی از ارزش های درونی خود را نادیده می گیرند تا به دیگران خدمت کنند و آنها را نجات دهند به همین دلیل همیشه سعی می کنند اطرافیان را وابسته به خود نگه دارند. این دسته از افراد اگر در خدمت رسانی ناکام بمانند دچار افسردگی و عذاب وجدان می شوند به گونه ای که خود را موجودی بی ارزش می پندارند.
  • نقش آزارگر: افراد آزارگر در به سلطه کشاندن افراد قربانی توانمند هستند. این دسته از افراد با کمک خشم، عصبانیت، توهین، تحقیر و … مسئولیت کارهایشان را بر گردن دیگری می اندازند و از این طریق حکومت می کنند. افراد آزارگر کنترل گرهایی هستند که از آزار دیگران لذت می برند.

 

نقش قربانی

 

بنابراین طبق مثلث کارپمن در  رابطه مسموم هر کس از نقشی که ایفا می کند رضایت کامل دارد اگرچه از نظر ظاهری ممکن است از آن گلایه کند. به همین دلیل این چرخه معیوب می تواند سالیان درازی ادامه پیدا کند زیرا بازیگران آن به خوبی بر نقش خود مسلط هستند. در نهایت باید گفت تربیت نادرست خانوادگی و عدم سلامت روان می تواند منجر به پذیرش هر کدام از این نقش ها شود.

 

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp