زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا مشکلاتی که بینشان وجود دارد را با رفتار و گفتگوی مناسب حل کنند. در ابتدا مشاور روی مشکل بین زوجین تمرکز می کند. سپس مشاور سعی می کند از کلیه جزئیات زندگی زوجین اطلاعات کسب کند. سپس از بعد از شناسایی فرد و سبک زندگی آن ها سعی می کند راه حل های مناسب ارائه می دهد.

مشاوره زوج درمانی

منظور از زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا مشکلاتی که بینشان وجود دارد را با رفتار و گفتگوی مناسب حل کنند.
معمولا بین زوجین مشکلاتی پیش می آید که خود زوجین قادر به حل این مشکلات و کشمکش ها با هم نیستند برای رفع این مشکل مشاور خانواده و ازدواج از زوج درمانی استفاده می کند. در طی برنامه زوج درمانی مشاور سعی می کند تا با زوجین صحبت کند و به آن ها می آموزد تا نگاهی واقع گرایانه نسبت به مسائل و مشکلات داشته باشند و از این طریق بتوانند مشکلات بین خود را حل کنند. در ابتدا مشاور روی مشکل بین زوجین که می تواند مربوط به مشکلات جنسی و روانی و غیره باشد تمرکز می کند. سپس مشاور سعی می کند از کلیه جزئیات و سبک زندگی زوجین اطلاعات کسب کند. سپس از بعد از شناسایی فرد و سبک زندگی آن ها سعی می کند راه حل های مناسب را برای رفع مشکل زوجین به آن ها پیشنهاد دهد.

زوج درمانی چه کاربرد هایی دارد؟

این روش به زوجین کمک می کند با گفتگو به راحتی مشکلات خود را حل کنند و از این طریق از کنار هم بودن احساس آرامش و لذت داشته باشند. آموزش این تکنیک ها برای افرادی که در شرف ازدواج هستند نیز بسیار مناسب است چون سبب می شود زوجین از همان ابتدای زندگی نحوه درست رفتار کردن با یکدیگر را بیاموزند و در مقابل رفتار های یکدیگر عکس العمل مناسب نشان دهند، بدین ترتیب بدون این که به روابط عاطفی آن ها لطمه ای وارد شود می توانند به زندگی خود در نهایت آرامش ادامه دهند.

روش های مورد استفاده در زوج درمانی چیست؟

یکی از روش های مورد استفاده در زوج درمانی به الگو های ارتباطی و عمل و عکس العمل های موجود در محیط خانواده تمرکز دارد و زوجین را با این الگو ها آشنا می کند.
روش دیگر این است که به زوجین تعلیم داده می شود که چطور با هم ارتباط برقرار کنند و چگونه با یکدیگر رفتار کنند.
روش سوم مورد استفاده در زوج درمانی این است که مشاور سعی می کند تا با شناسایی عواطف و احساسات فرد، این عواطف و احساسات را تغییر دهد. خانم دکتر مینا عسکری زاده مشاور زوج درمانی است که سال هاست در این زمینه فعالیت دارد.

محاسن استفاده از زوج درمانی

همانگونه که گفته شد زوج درمانی نوعی روان درمانی است که بین افرادی که رابطه عاشقانه و زناشویی دارند صورت می گیرد. هدف از انجام زوج درمانی برطرف کردن مشکلات رابطه و ممانعت از جدایی زوجین است. به طور کلی در زوج درمانی بر روی مشکلاتی همچون مشکلات جنسی، حسادت، خیانت و …. تمرکز صورت می گیرد. در روند درمان ابتدا مشکلات از دیدگاه زن و مرد مورد بررسی قرار می گیرد.  در نهایت بهترین رویکرد جهت مرتفع کردن مشکل در پیش گرفته می شود. بنابراین می توان گفت استفاده از زوج درمانی دارای محاسنی به شرح زیر است:

مشاوره زوج درمانی

 

  • زوج ها روش صحیح بیان مشکلات و شیوه درست حل آن را بر اثر تمرین و ممارست تحت نظر درمانگر یاد می گیرند.
  • با کمک درمانگر زوج ها بعد از مدتی به راحتی بدون خشمگین شدن یاد می گیرند که چگونه مشکلات و نیازهای خود را مطرح کنند.
  • هیچ رابطه عاشقانه ای بدون حفظ احترام طرف مقابل دوام نمی آورد پس بیان خواسته ها و احساسات بدون توهین و تحقیر از جمله دستاوردهای دیگر زوج درمانی است.
  • درمانگر به زوج ها کمک می کند که نسبت به یکدیگر شناخت عمیق تری پیدا کنند. در واقع درک احساسات طرف مقابل بدون موضع گیری یکی از اصول یک رابطه عاشقانه است که بسیار نادیده گرفته می شود.
  • با کمک درمانگر می توان مشکلات و تعارضات گذشته را مرتفع کرد. در واقع درمانگر به ریشه یابی علت اختلافات و حل آنها کمک شایانی می کند.

استفاده از زوج درمانی چه شرایطی دارد

همانگونه که گفته شد زوج درمانی برای تمامی افراد در شرف ازدواج و ازدواج کرده مناسب است. بسیاری از افراد ممکن است بعد از سال ها زندگی مشترک به کمک گرفتن از زوج درمانی نیازمند شوند. اما استفاده از آن دارای شرایطی است که در ادامه به آنها اشاره می شود:

  • زوجین باید قبل از مراجعه به درمانگر آماده هرگونه همکاری باشند. در واقع آنها باید باور داشته باشند وجود صداقت و پیگیری درمان امری حیاتی است.
  • در زوج درمانی دو طرف رابطه باید حضور فعالی در جلسات مشاوره داشته باشند. همچنین آنها باید برای اصلاح و یا تغییر رفتارهای ناکارآمد خود انگیزه کافی داشته باشند.
  • زوجین باید آماده پذیرش تمامی انتقادات باشند. در واقع در بسیاری از مواقع موضع گیری های بی خود و عدم پذیرش مشکلات مانع از پیشبرد درمان می شود.

مشاوره زوج درمانی

پایبندی به جلسات مشاوره زوج درمانی و پیگیری روند درمان نیازمند صبر و حوصله بسیار زیادی است. اما نتایج حاصل از آن منجر به برطرف شدن اختلافات رابطه زناشویی می شود. همچنین بعد از جلسات مشاوره از نظر رفتاری دو طرف رابطه به سلامت روان و آرامش دست می یابند. همچنین آنها با مهارت و آگاهی بیشتری رابطه خود را پیش می برند. بنابراین باید در مقابل دیدگاه های منفی که در خصوص زوج درمانی وجود دارد ایستادگی کرد و برای بهبود روابط زناشویی از کمک های درمانگر متخصص بهره برد. لازم به ذکر است میزان مهارت و تجربه درمانگر در این جلسات بسیار اهمیت دارد از این رو استفاده از خدمات درمانی مینا عسکری زاده توصیه می شود.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp