مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا هر یک از زوجین به نقاط ضعف و قوت رابطه خود پی ببرند، از این طریق زوجین می توانند بفهمند که چه مواردی می تواند برای آن ها در آینده مشکل ایجاد کند و اگر به این موارد توجه نکنند و درست رفتار نکنند ممکن است ازدواجشان به شکست منتهی شود.

منظور از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا هر یک از زوجین به نقاط ضعف و قوت رابطه خود پی ببرند. مشاوره قبل از ازدواج برای افرادی که در شرف ازدواج هستند به کار گرفته می شود. در این نوع مشاوره به زوجین کمک می شود تا با یکدیگر درست رفتار کنند و روابط بهتری داشته باشند تا در نهایت ازدواجی با ثبات بیشتر را تجربه کنند. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا هر یک از زوجین به نقاط ضعف و قوت رابطه خود پی ببرند، از این طریق زوجین می توانند بفهمند که چه مواردی می تواند برای آن ها در آینده مشکل ایجاد کند و اگر به این موارد توجه نکنند و درست رفتار نکنند ممکن است ازدواجشان به شکست منتهی شود. مشاوره پیش از ازدواج توسط افرادی با تجربه صورت می گیرد. مشاور در جلساتی با مدت زمان کم با زوجین صحبت می کند و به آن ها یکسری تمرین و فعالیت می آموزد که باید به تنهایی یا در کنار هم این تمرین ها را انجام دهند تا رفتار مناسبی بین آن ها شکل بگیرد. در مشاوره پیش از ازدواج، زوجین سعی می کنند تا بیشتر به مسائلی چون هدف از ازدواج و شناسایی عوامل بالقوه که می تواند در آینده سبب ایجاد تنش در زندگی زناشوئی شود فکر کنند.

مشاوره پیش از ازدواج

آشنایی با فواید مشاوره پیش از ازدواج

همانگونه که گفته شد مشاوره پیش از ازدواج بستری را برای گفتگو در خصوص زندگی مشترک ایجاد می کند. در واقع در این جلسات، تحت نظارت فردی متخصص، هدف از ازدواج و رویکرد زوج ها برای آینده زندگی مشترک  مشخص می شود. همچنین در طی روند مشاوره می توان به تناقضات فکری و عملی موجود پی برد. بنابراین می توان گفت حضور در این جلسات دارای فوایدی به شرح زیر است:

مشاوره پیش از ازدواج

 

 • کسانی که تصمیم به ازدواج می گیرند باید از نظر فکری انسان هایی مستقل باشند به همین دلیل آنها خودشان باید در خصوص درست و یا غلط بودن ازدواجشان تصمیم بگیرند. پس می توان گفت مشاوره تنها مسیر راه را روشن می کند و در تصمیم گیری نهایی هیچ اثری ندارد.
 • در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج، زوج ها با واقعیت موجود مواجه می شوند. متاسفانه بسیاری از افراد از ازدواج و شرایط موجود تصورات ناآگاهانه و غیر واقعی دارند . در طی جلسات مشاوره واقعیت موجود برای دو طرف رابطه روشن می شود. این امر به تصمیم گیری عاقلانه و درست کمک شایانی می کند.
 • در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، مشاور نظریات خود را بنا بر اصولی علمی مطرح می کند پس زوج ها می توانند با طیف خاطر و فارغ از تعصبات و عرف های غیر اصولی مسیر درست را پیدا کنند.
 • وظیفه مشاوره فراهم کردن شرایطی عادلانه و منصفانه است. در واقع در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج، مشاور هیچ پیش داوری و یا تعصبی را خرج نمی دهد. این امر به عدم خودسانسوری و مشخص شدن واضح و بدون ابهام خواست دو طرف کمک می کند.
 • در جلسات پیش از ازدواج اگرچه تاکید مشاور بر خواسته و نیازهای زوجین است اما این امر به هیچ عنوان به معنای نادیده گرفتن نقش خانواده نیست. در واقع در جلسات مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر بررسی شرایط زوج ها، موقعیت فرهنگی و اجتماعی خانواده ها نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
 • برخی از افراد با مشکلات روحی و روانی مواجه هستند که از آن آگاهی ندارند. جلسات مشاوره پیش از ازدواج به شناخت این قبیل مشکلات کمک شایانی می کند.

در مشاوره پیش از ازدواج چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد

در اولین قدم مشاور به زوج ها کمک می کند که ملاک ها و معیار های که همواره برای آنها اهمیت داشته است را مورد بررسی قرار دهند. از جمله این ملاک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مشاوره پیش از ازدواج

 

 • ملاک های ظاهری و میزان تطابق آن با واقعیت، اولین موردی است که در جلسات پیش از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد.
 • شباهت شخصیتی و مشابه بودن اهداف و علایق از نکات دیگری است که توسط مشاور و در طی جلسات پیش از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد.
 • ارزش های مذهبی و شباهت اعتقادی یکی دیگر از مواردی است که توسط مشاور در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرایطی ایجاد می شود که دو طرف در مورد شرایط اقتصادی و نحوه مدیریت امور مالی به تفاهم برسند.
 • حقوق زنان و مردان و نوع خواسته ای که زوج ها بعد از ازدواج از یکدیگر دارند نیز در این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد تا مواضع دو طرف قبل از ازدواج کاملا مشخص شود.
 • روش تربیت فرزند، تعداد آنها و … نیز در طی این جلسات برای بررسی میزان تطابق نظرات دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد.

جهت درخواست جلسه مشاوره پیش از ازدواج از طریق راههای ارتباطی در سایت با من در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp