والدین بعد از تولد فرزندشان بخش زیادی از وقت خود را به چالش های مربوط به فرزندانشان اختصاص می دهند بنابراین ترک خانه توسط فرزندان به معنای حاکم شدن یک تنهایی وسیع در فضای خانه است. بسیاری از والدین به این روزهای خود فکر نکرده اند به همین دلیل احساس افسردگی و تنهایی به آنها غلبه می کند. به این احساس سندرم آشیانه خالی گفته می شود.

مفهوم زندگی بعد از تولد فرزند در خانواده تغییر می کند. بسیاری از والدین بخشی از آرزوها و خواسته های خود را صرف فرزندانشان می کنند به همین دلیل آنها را بخشی از وجود خود می دانند. در واقع می توان گفت واقعی ترین عشق در دنیا را والدین به فرزندان خود دارند. وجود تمام موارد ذکر شده گواه  وابستگی روحی و عاطفی والدین به فرزندان خود است. از این رو وقتی فرزندان خانه و خانواده را ترک می کنند، والدین با مشکلی به نام آشیانه خالی مواجه می شوند. با توجه به اینکه اطلاعات کمی در این خصوص وجود دارد این مقاله به بررسی این مطلب مهم اختصاص یافته است.

سندرم آشیانه خالی

مفهوم آشیانه خالی چیست

والدین بعد از تولد فرزندشان بخش زیادی از وقت خود را به چالش های مربوط به فرزندانشان اختصاص می دهند بنابراین ترک خانه توسط فرزندان به معنای حاکم شدن یک تنهایی وسیع در فضای خانه است. بسیاری از والدین به این روزهای خود فکر نکرده اند به همین دلیل احساس افسردگی و تنهایی به آنها غلبه می کند. به این احساس سندرم آشیانه خالی گفته می شود. این سندرم ممکن است برای تمامی افرادی که با حجم زیادی از تنهایی مواجه شده اند نیز اتفاق بیفید پس نمی توان آن را تنها مختص والدین دانست. سندرم آشیانه خالی خود را علائم گوناگونی نشان می دهد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

  • اولین نشانه سندرم آشیانه خالی احساس بیهودگی است. در واقع افراد مبتلا به این سندرم احساس می کنند که عمر مفید زندگی آنها به اتمام رسیده است و دیگر کاری برای انجام دادن در دنیا ندارند.
  • گریه و ناراحتی بی دلیل در طولانی مدت از دیگر علائم این سندرم است. بدون شک تنهایی ناگهانی با غم و اندوه همراه است اما اگر این اندوه برای مدت طولانی ادامه پیدا کند می توان به رخ دادن سندرم آشیانه خالی شک کرد.
  • عدم تمایل به برقراری ارتباط یا حضور در جمع از دیگر نشانه های این سندرم است.

 آشیانه خالی

سندرم آشیانه تنهایی می تواند خود را با علائم مختلفی نشان دهد به همین دلیل بهتر است افراد برای مدت طولانی عملکرد خود را تحت نظر قرار دهند. اگر احساس آنها همواره توام با اندوه و افسردگی باشد احتمال رخ دادن این سندرم بالا است. لازم به ذکر است این سندرم در مادران مخصوصا مادرانی که در سنین یائسگی هستند شیوع بیشتری دارد. در نهایت باید گفت سندرم آشیانه خالی اگر به موقع مورد بررسی و درمان قرار گیرد کمترین عوارض را خواهد داشت به همین دلیل توصیه می شود با نمود نشانه های اولیه مراجعه به روانشناس زبده ای همچون مینا عسکری زاده در اولویت قرار گیرد.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp