همه انسان ها در جهت برطرف کردن نیازهای احساسی خود وارد رابطه عاطفی می شوند. زمانی یک رابطه عاطفی می تواند گره گشای مشکلات روحی باشد که سالم و اصولی پیش رود. متاسفانه بسیاری از شرایط یک رابطه عاطفی سالم آگاهی ندارند به همین دلیل بعد از مدتی شاهد به قهقرا رفتن رابطه خود هستند

همه انسان ها در جهت برطرف کردن نیازهای احساسی خود وارد رابطه عاطفی می شوند. زمانی یک رابطه عاطفی می تواند گره گشای مشکلات روحی باشد که سالم و اصولی پیش رود. متاسفانه بسیاری از شرایط یک رابطه عاطفی سالم آگاهی ندارند به همین دلیل بعد از مدتی شاهد به قهقرا رفتن رابطه خود هستند. با توجه به اینکه این مبحث از اهمیت بسیاری برخوردار است، این مقاله به بررسی نشانه های روابط عاطفی سالم اختصاص یافته است.

رابطه عاطفی سالم

منظور از رابطه عاطفی چیست

ارتباط و تعاملات عاطفی بین انسان ها را رابطه عاطفی می گویند و این رابطه می تواند شامل رابطه با همسر، دوست، خانواده و … باشد. در رابطه عاطفی بخشی از احساسات درونی انسان ها درگیر می شود. به بیان دیگر در این رابطه روح و احساس به اشتراک گذاشته می شود. اگر رابطه عاطفی در مسیر درست قرار نگیرد می تواند تبعات جبران ناپذیری را از خود برجای بگذارد. در نقطه مقابل رابطه عاطفی سالم کلید اصلی رسیدن به آرامش و حال جسمی و روحی خوب است.

نشانه رابطه عاطفی سالم

در یک رابطه عاطفی سالم تاکید دو طرف رابطه بر نکات مثبت است. این احساس ریشه در دوست داشتن و احترام مقابل دارد. بنابراین می توان گفت عشق خالص و فارغ از انتظار اولین لازمه یک رابطه عاطفی سالم است. به طور کلی وجود یک سری نشانه ها دال بر سالم بودن یک رابطه عاطفی است. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لازمه احساس آرامش و امنیت شخصیتی در یک رابطه، احترام دوطرفه است. در واقع دو طرف رابطه باید به ماهیت فکری و عملی طرف مقابل خود احترام بگذارند و تلاشی برای تحقیر و تغییر طرف مقابل نکنند.
  • در یک رابطه عاطفی سالم دو نفر می توانند بدون واهمه با یکدیگر صحبت و تبادل نظر کنند. در واقع بسیاری از افراد به علت ترس از تحقیر، ناراحتی طرف مقابل، قضاوت شدن و … ترجیح می دهند خودسانسوری کنند. این خودسانسوری در طولانی مدت خود را با واکنش های تند نشان می دهد. لازمه یک رابطه سالم حرف زدن و تبادل نظر دائمی است.
  • انسان ها باورها و سبک زندگی خود را دارند. در روابط سالم عاطفی انسان ها می توانند استقلال شخصیتی و فکری خود را حفظ کنند. در حین حال از نظر عاطفی نیاز خود و طرف مقابلشان را تامین کنند.
  • اعتماد یکی دیگر از لازمه های رابطه عاطفی سالم است. عدم اعتماد در یک رابطه می تواند به راحتی مخل آسایش دو طرف رابطه شود.

رابطه عاطفی سالم

موارد ذکر شده تنها بخشی از نشانه های یک رابطه عاطفی سالم است. بدون شک افرادی که در یک رابطه سالم قرار دارند دائم در حال رشد و پیشرفت هستند. در نقطه مقابل رابطه عاطفی ناسالم می تواند انسان را از نظر روحی و اخلاقی درگیر مسائل بی ارزش کند. برای تجربه یک رابطه عاطفی سالم کمک گرفتن از یک مشاور زبده همچون مینا عسکری زاده می تواند کارگشا باشد.

چگونه یک رابطه‌ی عاطفی سالم برقرار کنیم؟

بسیاری از افراد در قدم اول برای ایجاد رابطه‌ی عاطفی تلاش می‌کنند مه عشق و محبت را به طرف مقابل خود هدیه بدهند اما در واقع  برقراری رابطه‌ی عاطفی در وهله‌ی اول نیارمند درک طرفین از یکدیگر می‌باشد. اگر طرفین یک رابطه‌ی عاطفی درک درستی از یکدیگر نداشته باشند، نمی‌توانند به رابطه‌ی خود ادامه دهند.

گام بعد برای برقراری یک رابطه‌ی عاطفی سالم این است که طرفین از یکدیگر انتظارات غیر قابل باور نداشته باشند. شما در رابطه دانای کل نیستید و طرف مقابلتان نیز دانای کل نمی‌باشد. به همین علت شما حق دارید که با یکدیگر متفاوت باشید.

در قدم بعد لازم است که شما و طرف مقابلتان عوامل بیرونی خود را مدیریت کنید. زمانی که شما با همسر یا دوستتان رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کنید، باید مراقب مکان‌هایی که در آن تردد دارید باشید و روابط خود با دیگران را به گونه‌ای منسجم شکل بدهید.

مزایای برقراری رابطه‌ی عاطفی سالم

امروزه برقراری رابطه‌ی عاطفی سالم مزایایی را به دنبال دارد. این مزایا عبارتند از:

  • یک رابطه‌ی عاطفی سالم باعث می‌شود که شما زندگی خود را بهبود دهید و رفتارهای اخلاقی خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که سبب افزایش انگیزه‌ی شما در زندگی شود.
  • طبیعی است که انسان نیاز داشته باشد از لحاظ عاطفی مورد توجه قرار بگیرد. زمانی که چنین اتفاقی بیفتد، فرد می‌تواند به اهداف مختلف خود در زندگی برسد و کارهای خود را به گونه‌ای منظم سازد که راه رسیدن به پیشرفت در زندگی برایش آسان شود.
  • یکی دیگر از مزایای داشتن رابطه‌ی عاطفی سالم این است که بیماری‌های جسمانی فرد نیز کاهش پیدا می‌کند. رابطه‌ی عاطفی سالم می‌تواند سبب ترشح هورمون‌هایی در بدن بشود که در نهایت جسم را شاداب‌تر نماید.

مزایای برقراری رابطه‌ی عاطفی سالم

یک رابطه‌ی عاطفی سالم چگونه باعث رشد و ترقی انسان می‌شود؟

شاید تا کنون این جمله را شنیده باشید که می‌گویند: ((همنشین تو باید از تو به باشد)) . این جمله به تنهایی گویای آن است که شما باید در انتخاب فردی که با او‌معاشرت می‌کنید دقت داشته باشید تا بتوانید یک همراهی سالم را تجربه کنید. رابطه‌ی عاطفی سالم باعث می‌شود شما آرامش را به روح خود هدیه کنید و از نظر جسمانی نیز پیشرفت داشته‌باشید.

زمانی که روح و جسم شما آرامش را تجربه کند، انگیزه‌ی تلاش شما افزایش پیدا می‌کند و در نهایت رشد و ترقی شما دیده می‌شود. این رشد و ترقی می‌تواند شما را به اهداف مهمی که در زندگی خود دارید نزدیک‌ کند. بنابراین بهتر است که تلاش کنید به رابطه‌ی عاطفی خود جنبه‌های مثلت بدهید.

کلام پایانی

انسان‌ها یک سری نیازهای ویژه دارند که با ارتباط عاطفی می‌توانند آن‌ها را برطرف کنند. ارتباط عاطفی به ارتباطی گفته می‌شود که سبب شود یک فرد بتواند از نظر روحی احساس خوبی را در رابطه با فرد دیگر به دست آورد.

رابطه‌ی عاطفی اقسام مختلفی دارد. ما در این مقاله رابطه‌ی عاطفی سالم و نشانه‌های آن را برای شما ذکر کردیم. از نشانه‌های رابطه‌ی عاطفی سالم می‌توان به تبادل اطلاعات، افزایش آرامش فردی و استقلال شخصیتی و فکری اشاره کرد.

رابطه‌ی عاطفی سالم مزایای را برای فرد و زندگی‌اش به دنبال دارد و می‌تواند سبب ایجاد تحول در زندگی فرد شود.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp