نقشه عشق طرح و الگویی ذهنی است که مطابق آن فرد می تواند چهارچوب کلی را برای عشق و مفهوم آن تعریف کند. در واقع فضای حاکم بر کودکی و زندگی عاطفی فرد منجر به شکل گیری این نقشه می شود. نقشه عشق می تواند به عملکرد صحیح زوج ها در مسیر عاطفی کمک شایانی کند زیرا باید و نباید های مهم در این نقشه مشخص است.

نقشه عشق

منظور از نقشه عشق چیست

در طی فرایند رشد مغز تصورات و دیدگاه هایی در انسان ها در راستای مفهوم عشق شکل می گیرد به همین دلیل می توان نقشه عشق را متاثر از عوامل بیشماری دانست. به طور مثال معنای عشق در رابطه پدر و مادر می تواند بر چگونگی شکل گیری این نقشه در ذهن کودک موثر باشد. به طور مثال زمانی که کودک عشق را توام با بی احترامی و یا کتک دیده باشد، نمی تواند بپذیرد عشق بدون این دو نیز می تواند معنا پیدا کند.   این نقشه عشق در ادامه با آغاز رابطه عاطفی گسترش می یابد بنابراین بهتر است برای ادامه یافتن یک رابطه عاطفی از پایه نقشه به درستی طراحی شود.

چگونه می توان نقشه عشق جامعی داشت

اگر چیدمان و طراحی نقشه عشق به درستی صورت گیرد می توان انتظار یک رابطه عاطفی پایدار و اصولی را داشت. در همین راستا راهکارهایی در زیر ارائه شده است که مطالعه آنها خالی از لطف نیست.

 

نقشه عشق

 

  • برای شکل گیری یک نقشه درست و اصولی در ذهن لازم است که دو نفر نسبت به هم شناخت پیدا کنند بنابراین لازم است راه نفوذ باز گذاشته شود تا این شناخت به وجود آید. این شناخت می تواند به چیدمان درست نقشه عشق کمک شایانی کند زیرا بر اساس آن می توان بر نقاط قوت شریک عاطفی تاکید و از نقاط ضعف او دوری کرد.
  • عشق زمانی به درستی شکل می گیرد که با احترام توام باشد. بنابراین بهتر است به جای تاکید بر نقاط ضعف رابطه بر نقاط قوت آن تمرکز شود زیرا نقشه ای که در آن مسیرهای بیراهه زیادی وجود داشته باشد هرگز به مقصد نخواهد رسید.
  • گفتگو و باز گذاشتن در مکالمه یکی دیگر از مواردی است که می تواند به شکل گیری درست نقشه عشق کمک کند. بهتر است زوج ها به جای مجادله های بی ثمر به گفتگو و همراهی روی بیاورند و از این طریق بر مشکلات و بن بست های زندگی غلبه کنند.

در نهایت باید گفت بسیاری از مشکلات دوران کودکی می تواند بر شکل گیری درست رابطه عاطفی در بزرگسالی اثر منفی داشته باشد بنابراین بهتر است با کمک یک مشاور کاردان همچون مینا عسکری زاده افقدام به اصلاح و ترمیم نقشه ذهنی کرد.

اشتراک گذاری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

keyboard_arrow_up
× whatsapp