روانشناسی مهاجرت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مهاجرت کردن یک تصمیم سخت و اقدامی به مراتب سخت‌تر است. مهاجرت با چالش‌های بسیار زیادی همراه است و در صورتی که افراد نتوانند این چالش‌ها را حل کنند با مشکلات روحی و روانی متعددی از جمله استرس و اضطراب شدید مواجه خواهند شد. روانشناس با بررسی مشکلات پیش رو به شما کمک می‌کند که برنامه دقیق‌تری داشته باشید و نسبت به مشکلات آگاه باشید. علاوه بر این، روانشناسی مهاجرت در زمینه‌های دیگری نیز کاربرد دارد و به افراد کمک می‌کند که به درمان مشکلات خود پس از مهاجرت بپردازند.

تاثیر مهاجرت بر اختلالات روانی
همان طور که گفته شد مهاجرت تاثیر بسیار زیادی بر روان فرد می‌گذارد. البته این تاثیر منفی و آسیب روانی، تا حد زیادی به سن، جنسیت، نوع مهاجرت، وضعیت اقتصادی و غیره بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که چند عامل از مهم‌ترین دلایل بروز اختلالات روانی در افراد مهاجر است که شامل موارد زیر می‌شوند.
_ مشکل زبان
_ عدم یافتن شغل
_ تبعیض اجتماعی
_ تغییر فرهنگی
_ دلبستگی به خانواده و دوری از آن‌ها
_ عدم حمایت اجتماعی
علاوه بر این موارد هیچ تضمینی وجود ندارد که فرد پس از مهاجرت زندگی خوبی داشته باشد. حتی در بسیاری از مواقع افراد باید با وجود سطح علمی بسیار بالا در مشاغل بسیار سطح پایینی کار کنند و مشکلات بیشتری نسبت به کشور خود تجربه کنند. همه این موارد باعث آسیب پذیری افراد در حین مهاجرت می‌شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up
× whatsapp